İcra Dosyası Ne Zaman Düşer ve Düştüğünü Nasıl Öğrenebiliriz ?

İcra dosyası ne zaman düşer ve düştüğünü nasıl öğrenebiliriz ? İcra dosyasının kapanması için icraya neden olan borcun ödenmesi veya bu doğrultuda verilen sözlerin yerine getirilmiş olması gerekir. İcra takibi ilamlı ve ilamsız olmak üzere iki farklı biçimde gerçekleştirilmektedir. Her iki türüne göre icra dosyasının kapanması ve düşmesi için farklı koşulların sağlanması gerekecektir. Temelde borcun ödenmesine ilişkin detayların belirlenmesinin ardından borçlu kişilerin icra dairesine giderek borcunu ödemesinin ardından bu dosyalar kapanacaktır.

Alacaklı tarafından borcunu tahsil edememesi durumunda avukatlı veya avukatsız olarak icra takibine başvurması mümkündür. Faiz, masraf, vekalet ücreti ve diğer harçlardan da mesul olan borçlu tarafın ödeyecekleri tahsil harçları ise farklı değişkenlere göre belirlenmektedir. İcra dosyası ne zaman düşer sorusunun yanıtı farklı şekillerde verilebilir. Bunlardan ilki borçlunun borcunu ödemek için icra müdürlüklerine giderek ilgili dosyasının kapak hesabının yapılmasını ister. Hesaplanan meblağa göre ödeme yapar ve dosya kapanabilir.

Dilerseniz Kapanan icra dosyası tekrar açılır mı? Adlı yazımıza da bakabilirsiniz.

İcra Dosyası Açık Kalma Süresi

İcra takibi yenileme zaman aşımı ve diğer süreler dikkate alınarak takibin gerçekleştirilmesi alacaklılar açısından son derece önemlidir. 1 yıl boyunca dosyada herhangi bir işlem yapılmamış ise doyasının işlemden kaldırılması mümkündür. Alacaklı tarafından borcuna karşılık icra takibi yapılmasın adına harç ve diğer masrafları ödemesinin ardından dosyanın yeniden işleme koydurulmasını istemesi mümkündür.

İcra dosyasının açık olması durumlarında bile araçlar için yapılan hacizlerde 6 ay, gayrimenkul hacizleri ise 1 yıl süre ile satılmaz ise hacizlerinin düşmesi mümkündür. Dosyanın açık kalma süresi ise bu tip değişkenlere göre belirlenecektir. Temelde 1 yıllık sürede herhangi bir işlem yapılmaması halinde icra takip dosyası işlemden kaldırılacaktır.

İcra Dosyası Kaç Yılda Düşer?

İcra dosyası düşme süresi kanunlarda belirlenen süreler için geçerlidir. Zaman aşımı süresine göre toplamda bu zaman aşımı süresinin geçmesi ve gerekli şartların sağlanmasının ardından icra takibi düşecektir. 10 yıl olarak belirlenen genel zamanaşımı kendi içinde farklı koşullara sahiptir. Öte yandan 1 sene boyunca işlem yapılmaması durumunda dosya işlemden de kaldırılacaktır. Avukatlı veya avukatsız olarak gerçekleştirilen icra takibinde uygulama yöntemlerine göre icra dosyalarının takibine farklı sürelerden söz etmek mümkündür.

E-devlet üzerinden hakkında icra dosyası olan vatandaşların; T.C. kimlik numarası ve e – devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak ‘’İcra Dosyası Sorgulama’’ sayfasından icra dosyalarının durumları hakkında bilgi almaları mümkündür. İcra dosyası ne zaman düşer ve düştüğü nasıl öğrenilir gibi soruların yanıtları günümüzde e – devlet üzerinden almak mümkündür. Daha ayrıntılı bilgi almak için avukatınıza Türkiye Barolar Birliği ‘nin belirlemiş olduğu asgari ücret tarifesi uyarınca danışmanlık ücretleri ödeyerek bilgi alabilirsiniz.

Kapanan İcra Dosyası Tekrar Açılabilir Mi?

Kapalı icra dosyası tekrar açılır mı sorusu icra takibinde olan borçluların merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Borçlunun borcunu ödemek için icra müdürlüklerine gitmesi ve burada gerekli harç ve masraflar ile kapak hesabının yapılmasını ister ve ilgili ödemeleri gerçekleştirildikten sonra dosyaları kapattırırsa bu dosyalar tekrar açılamaz. Ancak diğer nedenlere bağlı olarak gerçekleşen kapanma işlemlerinde ise yeniden alacaklı tarafından işleme koydurulması mümkündür.

İcra Takibinde Zaman aşımı Süresi Ne Kadardır?

İcra takibinde zaman aşımı süresi toplamda 10 yıl olarak belirlenmiştir. Ancak bu toplam süre içinde ilgili kanun çerçevesinde borçlar 10 senede zaman aşımına uğrar. Avukatlar ile yapılan icra takibinde ise icra takibinin yenilenmesi durumunda süreler her dosya yenilendiğinde tekrar uzayabilir.

İcra dosyası ne zaman düşer ve düştüğünü nasıl öğrenebiliriz? 10 senelik zaman aşımı süresi içinde e-devlet üzerinden dosyanın düşüp düşmediği görülebilir. Öte yandan İcra dosyası ne zaman düşer ve düştüğünü nasıl öğrenebiliriz ? Sorusunu yanıtı için takip türüne ve dosyalara göre farklı yanıtlar verilecektir. Daha ayrıntılı bilgi almak için avukatınıza Türkiye Barolar Birliği ‘nin belirlemiş olduğu asgari ücret tarifesi uyarınca danışmanlık ücretleri ödeyerek bilgi alabilirsiniz.

“İcra Dosyası Ne Zaman Düşer ve Düştüğünü Nasıl Öğrenebiliriz ?” üzerine 17 yorum

 1. Adima tahsis edilen icra adim geciyor,her hangi bir islem yapılmadığı,alacak avukat sürekli bana blöf yapmak’ta,uzlasma teklifi ret etti biz gerekli evin ve mallarina haciz edidi deme üzeri e devlet uzeri baktigimda dosya hala islem yapılmadığı,avukat sürekli rahatsiz ve şu bu gibi kelime sarfetme,bende bildiginizi yapın,su an ödeme gücüm olmadigin,bankaya olan iki adet kredi maaş’imdan 2.500 lira otamatik kesilmekte,geri kalan 800, 900 lira ile geçimi sağlamakta,köyde yalniz yaşamakta,olur yönü tarafima bilgi verilmesi,saygılarımla

  Yanıtla
 2. 10 yıl önce icra dosyam vardı fakat şimdi e devletten görünmüyor varlık şirketi avukatı ödeme yapmamı istiyor ne yapmam lazim

  Yanıtla
  • Aynısı bende 2004 yılında icralık olan dosya 17 senedir işlem yapılmamış şimdi varlık şirketi bana yeniden icra açmış itiraz edeceğim zamanaşımı diye nasıl olacak onu bilmiyorum

   Yanıtla
    • Merhabalar
     2014 ve 2015 yıllarından 2 adet kredi kartından dolayı icraligim , o günden beri işlerim hep ters gittiğinden dolayi ödeyemedim, bir kaç yıl evveline kadar e devlette görünüyordu icra davam artık görünmüyor, benide sürekli ararlar ödeyeceğini fakat imkanım olmadığını söylüyorum, kaç kez girdiğim işlerden çıkmak zorunda kaldım bu yüzden de. Ne yapmam lazım. 2024 de birisi 2025 te diğeri düşermi.

     Yanıtla
 3. merhabalar. Ben 2010 yılında bir telefon faturamin haksız olduğu düşüncesiyle yatirmadim. 2013 yılında icralık olduğunu öğrendim 2023 yılında maaşımdan faiziyle birlikte faturanın 12 katını tahsil ettiler. Benim bu telekomünikasyon şirketinde olan abonelik sözleşmesinde imzam yok kendileri atmış. Şimdi bu ödenen icra ücretini geri alabilir miyim. Ve bunu geri almak için nasıl bir yol izlemeliyim

  Yanıtla
 4. Pamukbankta kucuk bir kartim vardi yillar once kapandı mal beyanında bulunmuştum o zamanlar mahkeme falan acilmamisti.simdi e devlette ilaçsız icra var hakkımda.. ne yapabilirim..

  Yanıtla
 5. Merhaba,2018de borc verdigim kisi ye 195.000dkr verdim seref sozu vermesine ragmen borcunu odemedi avukata beraber gidip seneti mzaladi fakat avukatim hic birturlu borcluya ulasmak istemiyor kanaatindeyim,3 kere adres sorgulamasi yapti 3undede hep borclunun tasindigi adrese gitti ve borclu adreste yok uyap not girildibir turlu icra talebi ,odemesiicin iletisim kurulmadi borcluya verilmedi 4 senedir borcluya hic bir belge kendisinegitmedi avukati sikayet edebilirmiyim

  Yanıtla
 6. Üstad 2014-2016 yıllarında elektrik kurumuyla icra işlemi var hala e-devlette gözüküyor icra bana hiç gelmedi yılda bir arıyorlar ödeme yi yapıcakmısınız diye bende hayır diyorum emekliyim mal varlığım yok ödemeyede gücüm yok bu icra düşermi saygılar ?

  Yanıtla
 7. Merhaba,
  2011-10-17 10:26:21.0 açılan dosya 2019/64*** dosya yıl no olarak görünüyor buna itiraz edebiliyormuyum zaman aşımından dolayı ?

  Yanıtla
 8. 2009 yılından Fatura bocum varmış 2012 yılında icra takibi başlatılmış ve dosyada herhangi bir areket olmadıgı için takipten kalkmış 2023 yılında ac. Tarafından tehtite yakın zorlama yapılıyor ödemem için 2012 yılından bu yana 10 yıldan fazla zaman geçtigi için zaman aşımına ugramış bir borç av. Karın tacizinden bıktım nereye şikayet edebilirim teşekkürler

  Yanıtla
 9. 2014 ve 2015 yıllarından kalan ikram var ilk yıllarında e devlette görünüyordu artık görünmüyor. Ödeme imkanın olmadi işlerim ters gitti bu saatten sonra ne yapmaliyim

  Yanıtla

Yorum yapın

İletişim Bilgileri

Akabe Mah. Yeniceler Cad. My Office A2 Giriş No: 408 Karatay/KONYA

Call Now Button
mersin avukat Tunc sudi tol Palma hukuk Avukat Naci özkan Avukat Hakan mert Kayakocvib Eskişehir boşanma avukatı