Kıdem Tazminatı Faiz Hesaplama

Kıdem Tazminatı Faiz Hesaplama; İşçilerin, çalışma hayatında yasal olarak bazı hak ve güvenceleri, koruma altındadır. İşçi hakları, İş Kanunu uyarınca bazı haklarını işten ayrıldıktan sonra da kazanabilmektedir. Kıdem tazminatı da bu haklar arasında yer almaktadır.

Ancak İş Kanunu çerçevesinde bazı konularda net ve kesin bilgiler bulunmamaktadır. Bu nedenle bazı özel durumlar yaşanması halinde hem Yargıtay kararları ele alınabilmekte hem de iş durumunun sona erme biçimi ve işçinin kaybolan hakları ekseninde araştırma yapılmaktadır.

İş mahkemesi tarafınca yapılabilecek olan bu araştırmalar neticesinde iş veren ve işçi arasındaki iş durumunun sona erme biçimi, ilgili tarafların tazminat ödemesi ile sonuçlanabilmektedir. Belirli süreli iş sözleşmesi kıdem tazminatı dahi olsa önemli olan mevzu, iş durumunun sona erme biçimi ve sunulan gerekçelerin mantık zeminidir.

Kıdem tazminatı faiz hesaplama durumu ise temelde iş veren ve işçi arasındaki ücret anlaşmazlığı durumlarında meydana gelebilmektedir. Bu durumlar arasında iş mahkemesince yürütülen dava sürecinin uzaması, işçinin kıdem tazminatı alacak davasına gecikmeli olarak başvurması, gerekli evrakların tespiti ve toparlanması gibi süreçler, kıdem tazminatı ödemesinin gecikmesine neden olabilmektedir.

Bu nedenle de kıdem tazminatı ödemesinde faiz uygulaması ele alınabilmektedir. Tazminat ödemesinin gününde yapılmaması ya da yapılamaması durumu, işçinin alacağı tazminatı faizi ile beraber alması hakkını doğurmaktadır. Bu durumda da kıdem tazminatının faizi hesaplanmakta ve elde edilen tutar işçiye ödenmektedir.

Kıdem Tazminatı Faiz Hesaplama Programı

Özel ya da kamu fark etmeksizin, sözleşmeli olarak işçi statüsünde çalışan kişilerin hak ve yükümlülükleri yasal çerçevede korunmaktadır. Ülkemizde hem iş veren hem de işçi hakları İş Kanunu temelinde koruma altında olduğu gibi bu konuda yaşanabilecek uyuşmazlıklar da İş Mahkemesi tarafından görülmektedir.

Bazı durumlarda iş veren ve işçi arasında tazminatlardan olan kıdem tazminatı hakkında anlaşmazlıklar meydana gelebilmektedir. Özellikle kıdem tazminatının işçiye gününde ödenmemesi, işçiye ne tazminat tutarı ve faizi ile beraber ne kadar ödeneceğine dair bazı sorunları gündeme getirebilmektedir. Bu durumda ise kıdem tazminatı faiz hesaplama programı aracılığı ile sağlıklı ve net hesaplamalar yapılabilmektedir.

Kıdem tazminatı faiz hesaplama nedeni her ne olursa olsun eğer bir işçinin iş akdinin sona ermesi, gerekçelendirilemiyor ise ya da uygunsuz bir işten çıkarma söz konusu ise işçiye ödenecek olan kıdem tazminatı ödemesi ile ilgilidir.

Bazı durumlarda kıdem tazminatları ödenmesi gereken günlerde ödenmediği ya da ödenemediği için, işçinin bu süre içerisindeki kaybının telafi edilmesi adına faiz hesaplaması yapılarak, elde edilen hesaplama sonucu işçiye kıdem tazminatı ile beraber faizi ile ödenmektedir.

Kıdem Tazminatı Yasal Faiz Hesaplama

İş piyasasında çalışan kişiler için İş Kanunu tarafından korunan hak ve güvenceler büyük derecede önem arz etmektedir. Söz konusu bu hak ve güvencelerden olan kıdem tazminatı için ise bazı özel durum ve hükümler vardır. Kıdem tazminatı yasal faiz hesaplama konusunda yapılacak olan ilk iş, işten çıkış ya da çıkarılma tarihi itibari ile faiz başlatılması olmaktadır.

Faiz ödemesi konusunda dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi, kıdem tazminatı tutarının hepsi ödenmesi halinde faiz uygulaması son bulur; ancak tazminat tam tutar halinde ödenmez ise faiz uygulaması devam ettirilir.

Kıdem tazminatı faiz hesaplama en çok merak edilen konulardan birisi ise faiz oranlarının nasıl hesaplanacağı şeklinde olabilmektedir. Bu konuda faiz hükümleri, en yüksek faiz oranına göre hesaplanmaktadır. Özel ya da kamu bankası fark etmeksizin, faiz oranı en yüksek olan rakamlar ele alınarak, faiz hesaplaması yapılabilmektedir.

Mahkemelerde yasal faiz ne kadar?

Mahkemelerdeki yasal faiz oranı %9’dur.

Kıdem Tazminatı Yasal Faiz Hesaplama

Özel ya da kamu bankası fark etmeksizin, faiz oranı en yüksek olan rakamlar ele alınarak, faiz hesaplaması yapılabilmektedir.

“Kıdem Tazminatı Faiz Hesaplama” üzerine bir yorum

  1. Merhabalar devam etmekte olan iş mahkemem var bilir kişi raporu hazırlanmış iki yıla yaklaştı bu durumda faiz hesaplaması yapılmış mıdır yoksa mahkeme tarafından mı yapılır

    Yanıtla

Yorum yapın

İletişim Bilgileri

Akabe Mah. Yeniceler Cad. My Office A2 Giriş No: 408 Karatay/KONYA

Call Now Button
mersin avukat Tunc sudi tol Palma hukuk Avukat Naci özkan Avukat Hakan mert Kayakocvib Eskişehir boşanma avukatı