Dosya Durumu Karara Çıkmış

Yargılama sürecinde özellikle davanın sonuçlandığı son zamanda belirli hukuk ifadeleri ile karşılaşılabilir. Dosya durumu karara çıkmış ibaresi de oldukça merak edilenler ve araştırılan bir sonuçtur. Dosya durumunun karara çıkması ibaresi ilgili davada son kararın verildiğini gösteren hukuksal bir zemine dayalı önemli bir ifadedir. Dosyanın karara çıkması usulden olduğu gibi esastan da olabilmektedir.

Dosyanın esastan karara çıkması, dava konusuna yönelik ret, kabul, kısmen ret veya kabul kararı verilmesi biçiminde olmaktadır.  Davanın usulden kararı çıkmış olması da ilgili davanın dava ehliyeti ve arabuluculuk şartı sebebiyle reddi ile yetkisiz mahkeme ya da görevsiz mahkemede açılması sebebiyle yetkisizlik ya da görevsizlik kararı verilerek reddi şeklinde olmaktadır. Bir davada nihai yani son karar verildiyse kanun yolu süreci yani istinaf ya da temyiz süreci başlamaktadır. Kararın istinafa gidilmesi ya da kesin kararlardan olmaması halinde kararın icrası sağlanabilmektedir.

Karara çıkmış dosya, sonuçlanmış bir dosyadır. Karı verilen bir dosyada gerekçeli karar yazma süresi ceza mahkemelerinde on beş gün, hukuk mahkemelerinde bu süre bir aydır. İlgili taraf bu dosyada dava türü, açılış tarihi, dosya numarası, duruşma günü ve tarihi, karar sonucu, dosyanın tarafları bilgilerini görebilmektedir.

E-devlette dosya durumu karara çıkmış ne demek ?

Davacı olunan bir dosya ile ilgili kararlar e-devletten takip edilebilmektedir. Davacı kendi dosyasının durumunu öğrenmek için e-devlet uygulamasına girdiğinde dosya durumu karara çıkmış ifadesinde hâkimin ilgili davaya konu olmuş olay ile ilgili karara vardığını, davayı bitirdiğini anlamalıdır. Mahkeme dosyalarının sorgulanması günümüzde pek çok yol ile gerçekleşmektedir. İlk kez bir konuda davacı olan kişiler dava dosyalarını sorgulamak üzere e- devlette dosya sorgulama işlemini nasıl yapacağını araştırmaktadır. E- devlet uygulaması bu konuda hız ve kolaylık sağlamakta kurumlar ile birlikte işbirliği sayesinde insanların bilgi almasını sağlamaktadır. E- devlet dosya sorgulama durumu günümüzün gelişmiş teknolojisinin sunduğu bir avantajdır. Bu uygulama sayesinde yürütülen birçok dava varsa hepsini tek elden takip etmeyi sağlamakta, ortaya çıkabilecek herhangi bir karışıklıkların da önüne geçmektedir.

E-devlet uygulaması ile dosya takibi işlemi yapılabilmesi için öncelikle e-devlet resmi internet sayfasına giriş yapılır. Siteye giriş sonrasında güvenli bir işlem için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi girilir. Bu şekilde giriş yapılması şarttır. Sisteme giriş sonrasında e-hizmetler alanından “Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama” bölümüne tıklanır. Buraya girildiği anda hakkınızda açılmış ya da davacı olduğunuz tüm dosyalara ulaşabilirsiniz.

Boşanma davasında dosya durumu karara çıkmış ne demek ?

Evlilik birliğinin sonlandırılması için başvurulan boşanma davasının dava süreci sonunda tarafların dosya durumu karara çıkmış ifadesini dosya sorgulamalarında gördükleri takdirde kararın verildiği anlaşılmalıdır. Boşanma davasının karara çıkması, davanın kabul edilmesi ve davacının açmış olduğu davayı kazandığını göstermekte yani boşanmanın gerçekleştiğini göstermektedir.

İlginizi çekebilir: 5395 Sayılı Kanun

“Dosya Durumu Karara Çıkmış” üzerine 3 yorum

Yorum yapın

Avcılar Avukatlık ve Hukuki Danışmanlık Almak İçin Lütfen İletişime Geçiniz.

Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E5 Yanyol Cd. Ataköy Towers A Blok No:109 AVCILAR / BAKIRKÖY / İSTANBUL

Call Now Button