Dosya Durumu Karara Çıkmış

Yargılama sürecinde özellikle davanın sonuçlandığı son zamanda belirli hukuk ifadeleri ile karşılaşılabilir. Dosya durumu karara çıkmış ibaresi de oldukça merak edilenler ve araştırılan bir sonuçtur. Dosya durumunun karara çıkması ibaresi ilgili davada son kararın verildiğini gösteren hukuksal bir zemine dayalı önemli bir ifadedir. Dosyanın karara çıkması usulden olduğu gibi esastan da olabilmektedir.

Dosyanın esastan karara çıkması, dava konusuna yönelik ret, kabul, kısmen ret veya kabul kararı verilmesi biçiminde olmaktadır.  Davanın usulden kararı çıkmış olması da ilgili davanın dava ehliyeti ve arabuluculuk şartı sebebiyle reddi ile yetkisiz mahkeme ya da görevsiz mahkemede açılması sebebiyle yetkisizlik ya da görevsizlik kararı verilerek reddi şeklinde olmaktadır. Bir davada nihai yani son karar verildiyse kanun yolu süreci yani istinaf ya da temyiz süreci başlamaktadır. Kararın istinafa gidilmesi ya da kesin kararlardan olmaması halinde kararın icrası sağlanabilmektedir.

Karara çıkmış dosya, sonuçlanmış bir dosyadır. Karı verilen bir dosyada gerekçeli karar yazma süresi ceza mahkemelerinde on beş gün, hukuk mahkemelerinde bu süre bir aydır. İlgili taraf bu dosyada dava türü, açılış tarihi, dosya numarası, duruşma günü ve tarihi, karar sonucu, dosyanın tarafları bilgilerini görebilmektedir.

E-devlette dosya durumu karara çıkmış ne demek ?

Davacı olunan bir dosya ile ilgili kararlar e-devletten takip edilebilmektedir. Davacı kendi dosyasının durumunu öğrenmek için e-devlet uygulamasına girdiğinde dosya durumu karara çıkmış ifadesinde hâkimin ilgili davaya konu olmuş olay ile ilgili karara vardığını, davayı bitirdiğini anlamalıdır. Mahkeme dosyalarının sorgulanması günümüzde pek çok yol ile gerçekleşmektedir. İlk kez bir konuda davacı olan kişiler dava dosyalarını sorgulamak üzere e- devlette dosya sorgulama işlemini nasıl yapacağını araştırmaktadır. E- devlet uygulaması bu konuda hız ve kolaylık sağlamakta kurumlar ile birlikte işbirliği sayesinde insanların bilgi almasını sağlamaktadır. E- devlet dosya sorgulama durumu günümüzün gelişmiş teknolojisinin sunduğu bir avantajdır. Bu uygulama sayesinde yürütülen birçok dava varsa hepsini tek elden takip etmeyi sağlamakta, ortaya çıkabilecek herhangi bir karışıklıkların da önüne geçmektedir.

E-devlet uygulaması ile dosya takibi işlemi yapılabilmesi için öncelikle e-devlet resmi internet sayfasına giriş yapılır. Siteye giriş sonrasında güvenli bir işlem için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi girilir. Bu şekilde giriş yapılması şarttır. Sisteme giriş sonrasında e-hizmetler alanından “Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama” bölümüne tıklanır. Buraya girildiği anda hakkınızda açılmış ya da davacı olduğunuz tüm dosyalara ulaşabilirsiniz.

Boşanma davasında dosya durumu karara çıkmış ne demek ?

Evlilik birliğinin sonlandırılması için başvurulan boşanma davasının dava süreci sonunda tarafların dosya durumu karara çıkmış ifadesini dosya sorgulamalarında gördükleri takdirde kararın verildiği anlaşılmalıdır. Boşanma davasının karara çıkması, davanın kabul edilmesi ve davacının açmış olduğu davayı kazandığını göstermekte yani boşanmanın gerçekleştiğini göstermektedir.

İlginizi çekebilir: 5395 Sayılı Kanun

“Dosya Durumu Karara Çıkmış” üzerine 8 yorum

 1. Çekişmeli boşanma davası açtım 3 sene oldu dosya karara çıkmış yazıyor ama beş ayı buldu acaba ne zaman sonuclanir

  Yanıtla
 2. Hukuk mahkemesinde ki dosyam karara çıkmış şeklinde e devlette gözükmekte lakin iki buçuk ay geçmiş olmasına rağmen herhangi bir değişilik yok bunun sebebi nedir

  Yanıtla
  • Merhaba,
   Danışmalık Hizmetimiz 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu uyarınca ücretlidir.
   Ücretler ve diğer hususlarla ilgili ayrıntılı bilgi almak için mesai saatleri içerisinde 0551 081 77 10 numaralı hattan bizlere ulaşabilirsiniz.

   Yanıtla

Yorum yapın

İletişim Bilgileri

Akabe Mah. Yeniceler Cad. My Office A2 Giriş No: 408 Karatay/KONYA

Call Now Button
mersin avukat Tunc sudi tol Palma hukuk Avukat Naci özkan Avukat Hakan mert Kayakocvib Eskişehir boşanma avukatı