Ceza Davasında Karar Tebliği

Ceza Davasında Karar Tebliği , Ceza yargılamasında tebligat yazımız ile hukuki makalelerimize devam ediyoruz. Ceza mahkemeleri kovuşturma aşamasında mahkeme başkanı tüm tarafları dinleyerek ve delilleri toplayarak yargılamayı sonlandırarak dosyayı karara bağlar. Karar, mahkeme huzurunda bulunanların yüzüne veya yokluklarında verilebilir.

Mahkeme huzurunda verilen karar aslında bir kısa karardır. Burada hakim kararını duruşmada bulunanların yüzüne karşı okuyarak açıklar ve kararı tutanağa geçirtir. Tutanak tarafların istemi üzerine kendilerine elden verilebilir.

İlginizi Çekebilir: Avcılar Ceza Avukatı

Gerekçeli Karar Ne Zaman Yazılır?

Hakim karar vermesinin mukabilinde 15 gün içinde bir gerekçeli karar düzenler. Kararda ilk verdiği kısa karar hakkında gerekçelerini net bir şekilde açıklar.

Gerekçeli kararda, tarafların açık kimlik bilgileri, adresleri, suç tarihi, suç yeri, karar tarihi, detaylı bir şekilde davanın konusu, dosyaya konu tüm deliller, tarafların ifadeleri, hükmün gerekçe ve hüküm kısmı, dosya masrafları ve başvurulacak kanun yolları detaylı olarak belirtilir.

Ceza Davasında Karar Tebliği Bana Yapılır Mı?

Eğer kısa karar duruşmada yüzünüze karşı açıklandıysa ve sizin karar tebliği hakkında bir talebiniz olmadıysa, mahkemeye herhangi bir süre tutum dilekçesi sunmadıysanız karar size tebliğ edilmez.

Karar duruşmada olmayan sanık veya katılanlara veya bunların avukatlarına tebliğ edilir. Harici kimseye tebligat işlemi yapılmaz.

Karara itiraz edeceğiniz durumlarda yüzünüze karşı okunmuş dahi olsa, süre tutum dilekçesi sunmanız halinde karar tebliğ edilir. Kararın tebliğ tarihi itibariyle karara karşı itiraz süreciniz başlamış olur.

İlginizi Çekebilir: Avcilar Ağır Ceza Avukatı

Duruşmaya Katılmadım Karar Tebliğ Edilmedi, Ne Yapmalıyım?

Öncelikle E-devlet üzerinden mutlaka davanızın sonuçlanıp sonuçlanmadığını inceleyin.  İkamet adresi değişikliği nedeni ile karar halen size tebliğ aşamasında ve size ulaşılamıyor olabilir. Bunun için mutlaka mahkemeye bir adres bildiriminde bulunmalısınız. Karar kişiye tebliğ işlemi yapılmadan kesinleşme işlemleri yapılmaz.

İlginizi Çekebilir: Ünlü Ağır Ceza Avukatları

Yorum yapın

İletişim Bilgileri

Akabe Mah. Yeniceler Cad. My Office A2 Giriş No: 408 Karatay/KONYA

Call Now Button
mersin avukat Tunc sudi tol Palma hukuk Avukat Naci özkan Avukat Hakan mert Kayakocvib Eskişehir boşanma avukatı