Asgari Ücretli Ne Kadar Nafaka Öder ?

Nafaka, boşanma öncesinde ya da boşanmalar sonucunda taraflardan birinin maddi gücünün azalması sonucu yaşama koşullarını iyileştirmek amaçlı belli bir tutarda ödediği zorunlu hukuki bir yükümlülüktür. Nafaka çeşitlerine göre ödeme tutarları belirlenir. Asgari ücretli ne kadar nafaka öder? Sorusunun cevabını tedbir, iştirak, yoksulluk nafakası türlerine göre hesaplanır şeklinde verebiliriz. Nafaka miktarının belirlenmesinde önemsenen ortak kriter her iki tarafın maddi koşullarıdır.

Tedbir nafakası, boşanma öncesinde kusuru olmayan tarafın maddi zorluğa düşmemesi için belirlenen tutardır. %25 oranında bağlanır. Maddi koşullara göre bu oran  %60’a kadar çıkabilmektedir. Tedbir nafakası tutarı bu durumda 575 TL olacaktır. Eğer daha yüksek ya da daha düşük bir gelir var ise bu oran dikkate alınmadan başka kriterler dikkate alınacaktır.

İştirak nafakası söz konusu olduğunda müşterek çocuklardan velayeti alan tarafa, çocukların eğitim ve diğer harcamalarına katkı sağlama amaçlı mahkemece belirlenen bir tutarla nafaka ödenir. Hem nafaka yükümlüsünü hem de nafaka alacaklısını mağdur etmeyecek şekilde bir hesaplama yapılır. Asgari ücretli ne kadar nafaka öder diye düşünüldüğünde iştirak nafakası söz konusu ise maddi kriterler ve evlilik esnasındaki yaşam standardı korunacak şekilde bir tutar ortaya konulur. İştirak nafakası artırımında ise ekonomik veriler dikkate alınır ve hesaplama yapılır. Ayrıca nafakayı ödeyen tarafın maddi gücünü zorlamayacak artışlar yapılmaktadır.

Yoksulluk nafakası, boşanma sonucu nafaka alacaklısının maddi zorluklara düşmesini engellemek amacı ile belirlenir. Yaşamı idame ettiren temel ihtiyaçlar dikkate alınarak hesaplanır. Nafaka ödenen tarafın boşanmada kusurunun olmaması önemlidir. Aksi takdirde yoksulluk nafakası verilemeyecektir. Asgari ücretli ne kadar nafaka öderSorusunun cevabı yoksulluk nafakası dikkate alındığında belli bir oranla değil mahkemenin ekonomik sosyal kriterleri dikkate alarak takdir yetkisini kullanması sonucu belirlenir. Asgari ücretle geçiniyor olmak nafaka ödemekten muaf olunacağı anlamına gelmez. Bu durumda da asgari ücret alan kişinin maddi koşullarını zorlamayacak şekilde nafaka tutarına karar verilir. Nafakayı sadece kadın değil erkeklerde talep edebilecektir. Yoksulluk nafakasını sorumlulukları nedeni ile istihdama katılamayan kadınlar genel olarak talep etmektedir. Yoksulluk nafakası talep eden tarafın diğer eşle aynı oranda kusurlu ya da kusursuz olması gerekmektedir.

Asgari Ücretle geçinen bir kişi ne kadar nafaka öder?

Her ne kadar asgari ücretlinin alım gücü düşük olsa da boşanma esnasında ya da sonrasında ekonomik anlamda nafaka yükümlüsünü sarsmayacak şekilde belirlenir ve nafaka ödeme yükümlülüğü vardır.

Asgari Ücretli Ne Kadar Nafaka Öder? Tedbir nafakasında belli bir orana tabi olabilirken, iştirak ve yoksulluk nafakasında yaşam koşulları, maddi olanaklar dikkate alınarak belirli bir hesaplama yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken gelirlerin düşük gösterilip daha az nafaka verilmesinin önüne geçmektir. Bir asgari ücretli yüksek maaşlı bir kişiye göre daha fazla nafaka ödüyor olabilir. Bu durumda hakkaniyetsizliğin önüne geçmek için gelir beyanlarının özenle araştırılması çok önemlidir.

Anlaşmalı boşanmalarda taraflar yoksulluk nafakası tutarını 300 ile 400TL arası olarak belirleyebilmektedir. Belli bir üst ya da alt sınırı yoktur. Tarafların nafaka alabilmesi için geçici bir işte çalışıyor olması, ev kadını olup herhangi bir ek gelirin bulunmaması, işten çıkarılmak göz önünde bulundurulması gereken kriterlerdir. Nafaka istenilen eş maddi zorluk içerisinde ise, eş ile aynı gelire sahip iseniz,  bankada belli bir miktar paranız var ise, gelir sahibi iseniz, sosyal  yardım alıyorsanız nafaka alamazsınız. Yoksulluk nafakası her ay ödenir ya da bir defaya mahsus olmak üzere toplu olarak da talep edilebilir. Alanında uzman bir avukat ile iş birliği yapmak için Konya Nafaka Avukatı mızla iletişime geçebilirsiniz.

“Asgari Ücretli Ne Kadar Nafaka Öder ?” üzerine 11 yorum

 1. Eşim aylık 20 bin gelir sahibi ama kendi üzerine kayıtlı birşey yok bu durumda nasıl ıspatlıya bilirim

  Yanıtla
  • Eşinizin Giderleri çoksa borcu çoksa bunları faturalı olarak belgelerse ve çocukların velayeti eşinizdeyse hiç birşey talep edemezsiniz üstelik çocuklar ortak müşterek olduğu için onlara ayrıca para bile ödersiniz bunun adı iştirak nafakası denir.

   Yanıtla
 2. Benim eski eşinden 1 kizin var 14 yaşında eski eşim kendisi çalışıyor ben ise çalışmıyorum günlük işler olursa gidiyorum ben evlendim ve evlendiğini eşimden iki çocuğum var eski eşimden olan kizima ne kadar nafaka ödemem gerekiyor.

  Yanıtla
 3. Selamlar
  Ne işim var ne evim var sadece altımda bir don ve gömlek var.
  Şimdi ben boşandığımda hiç maddiyatım yoksa nasıl nafaka ödeyeceğim. Eğer hakim amca çok istiyorsa kendi cebinden ödesin yada beytülmaldan maaş bağlatsın.

  Bir erkek olarak bizim bakıma ihtiyacımız var.

  Hanımım12 de kalkıp akşam 5 e kadar elinde telefon çoluk cocuk açbi aç evde dolanıp ne dersine ilgi nede eve ilgi göstermiyorsa, akşam eve geldiğimzide de çocukları kucağımıza atıyorsa onlardan tiksinti duyan kocaların ne suçu var. Ayda bir kez bir yanına sokulayım diyip tatlı dil döküp tekrar geri itiliyorsa, börekleri yiyip yiyip 100kg olunca da başka hatunlara bakıyorsun deniyorsa erkeklerin ne suçu var.

  Meziyet çocuk dünyaya getirmekse baksın etraflarına hayvanlarda onlarca yüzlerce getiriyor dünyaya.

  Çocuklara ilgi alaka dersine özen ilim irfan yuvası olmak yerine akşama kadar dizi film sosyal medyada pinekleyince ne günahı var erkeklerin.

  Eski ninenelrimiz annelerimiz ellerinde çamaşır bulaşık yıkarken off bile demezken bu kadınlara ne oluyor.

  Yanıtla
 4. Nuray hanım. Patronunuzun maaş karşılığı köleliğin seve seve yaparsınız ama iş kocaya gelince maaş vermediği için mi köle oluyorsunuz. Sizi yesiren iciren giydiren barındıran kocanız aslında patronunuzun verdiği ücreti harcıyor ailesi için. İşte bu kafada olan bayanlar güzel erkekleri hal etmiyor.

  Yanıtla

Yorum yapın

İletişim Bilgileri

Akabe Mah. Yeniceler Cad. My Office A2 Giriş No: 408 Karatay/KONYA

Call Now Button
mersin avukat Tunc sudi tol Palma hukuk Avukat Naci özkan Avukat Hakan mert Kayakocvib Eskişehir boşanma avukatı