parallax background

Nafaka Davaları

Küçükokka Hukuk Bürosu Konya. Nafaka Davaları Hakkında Genel Bilgilendirmeler..

Küçükokka Hukuk Bürosu İletişim

Aile Hukuku ve Nafaka Davaları


Küçükokka Hukuk bürosu olarak, nafaka davaları arayışlarınızda, avukat kadrosu ile, ücretli danışmanlık ve avukatlık hizmetleri vermekteyiz.


 
 
law home icon 05

Nafaka Davaları

Geçinmek için gerekli olan şeylerin tamamı nafaka olarak adlandırılmaktadır. Kişinin geçindirmek zorunda olduğu kişilere mahkeme tarafından bağlanılan aylık nafaka olarak adlandırılmaktadır. Nafaka üç farklı koşul içerisinde de talep edilebilir. Boşanma davasından önce, boşanma davasının yapıldığı süreçte ve boşanma davası bittikten sonra olan süreç bu üç koşul içerisinde yer almaktadır. Küçükokka Hukuk Bürosuyla iletişime geçerek Konya nafaka avukatı tercih etmeniz ve nafaka ödeme şartlarının oluşması durumunda talep eden tarafa nafaka ödenmesi kabul edilecektir.


BAKIM NAFAKASI Bu nafaka türü kendi içerisinde tedbir nafakası, yoksulluk nafakası ve iştirak nafakası olmak üzere üç alt başlığa ayrılmıştır.
Yoksulluk Nafakası
Bakıma muhtaç olan taraf nafaka ödemekle yükümlü olarak kabul edilen taraftan boşanma davası sona erdikten sonra süresiz nafaka talebinde bulunabilir. Fakat bunun için bir şart vardır. O şart ise nafaka talep eden tarafın ağır kusurlu olmaması gerekmektedir. Bu ağır kusurdan kasıt ise; eşi aldatmak gibi nafaka alımını engelleyici davranışlardır. İstenilen nafaka bedelini alabilmek için öncelikle ağır bir kusura sahip olunmamalıdır. Bunun yanı sıra Konya nafaka avukatı kadrosunda yer alan tecrübeli ve işinde iyi olan avukatlar tercih etmeniz durumunda şansınız artacaktır.
İştirak Nafakası
Bu nafaka türünün temelinde Türk Medeni Kanunu’nun 327.maddesinde yer alan hüküm yatmaktadır. Bu hükümde derki; çocuğun korunması, barınması, eğitimi için gereken giderleri çocuğun ana ve babası karşılamalıdır. Tarafların boşanması durumunda çocuğun velayetini alan taraf diğer taraftan çocuğun bakımı için gerekli parayı talep eder. Talep ettiği bu para ise iştirak nafakası olarak adlandırılır.

Tedbir Nafakası
Yukarıda bahsedilen nafakalar ile tedbir nafakası arasındaki en önemli fark; tedbir nafakası, boşanma davası sonuçlanmadan dava süreci boyunca verilmesidir. Boşanma davasının ne kadar zaman alacağının bilinmediği durumlarda, ihtiyaç duyan tarafı mağdur etmemek adına, boşanma süresi boyunca verilmesi öngörülen nafaka türüdür. Gerekli bilgiler için Küçükokka Hukuk Bürosu sitesinde bulunan iletişi butonundaki bilgileri doldurabilir ve talep ettiğiniz saat diliminde sizlere ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.


YARDIM NAFAKASI
Yardım edilmemesi durumunda yoksulluğa düşecek olan altsoyu ve üstsoyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlü olan kişiler vardır. Bu nafakanın zamanla kişilerin sosyal, ekonomik durumlarına göre miktarı azalabilir ya da artabilir. İhtiyaç duyulmaması durumunda tamamen kaldırılabilir.


Konya nafaka avukatı kadrosunda yer alan nafaka avukatlarından yararlanabilmek amaçlı nafaka başvurusu yapma hakkına sahip olan kişiler aşağıda maddeler halinde verilmiştir.


 • Ayrıldığı eşinden daha düşük geliri olan kişiler,
 • Hiç geliri olmayan kişiler,
 • Ev hanımları,
 • Çocuğun velayetini alan e, diğer eşten nafaka talep edebilir,
 • Çalıştığı halde boşanma döneminde işinden çıkarılmış olanlar,
 • Düzenli bir gelire sahip olmayan kişiler,


Nafaka talebinde bulunamayacak kişiler aşağıda maddeler halinde verilmiştir.


 • Boşandığı eşine karşı ondan daha fazla ağır kusura sahip kişiler. Örneğin; aldatmak ağır kusur sayılır.
 • Velayet hakkına sahip olmayan kişiler
 • Boşandıktan hemen sonra tekrar evlilik yapan kişiler
 • Gelir durumu iyi olan kişiler; gayrimenkulü olan kişiler
 • Boşandığı eşiyle arasında gelir farkı bulunmayan aynı ekonomik koşullara sahip olan kişiler


Önceden hükme bağlanan nafakalar hakkında bazı davalar açılmaktadır. Bunlarla ilgili gerekli bilgiler aşağıdadır. Nafaka Artırım Davası Geçmiş dönemlerde bağlanmış olan nafaka geçen zamanla birlikte ihtiyaçları karşılamıyor olabilir. Bu durumda nafaka artırım davası açılır. Nafaka Eksiltme Davası Yukarıda belirtilen durumun tam aksine geçmiş dönemde nafaka bağlanan kişinin ekonomik durumu düzelmiş ise; nafaka veren tarafından nafaka eksiltme davası açılır. Nafakanın Kaldırılması Davası Nafaka alan eşin yeniden evlenmesi durumunda, nafaka veren eş nafakanın kaldırılması davası açabilir. Bunun yanı sıra nafaka alan eşin ekonomik durumunun iyileşmesi durumunda yine bu dava açılabilir.


 
 
ankara trafik kazası avukatı
özel tasarım bone asgari ücret ankara dershaneler