Ceza E-Devlete Ne Zaman Düşer ?

Trafik cezaları, çeşitli nedenlerden dolayı sürücüye ya da araç plakasına yazılabilmektedir. Her bir vatandaş gibi söz konusu bu cezaların faizli ya da cezalı bir şekilde ödenmemesi arzulanan bir durumdur. Bu nedenle de ceza e-devlete ne zaman düşer sorusu detaylı bir şekilde araştırılmaktadır.

Plakadan ceza sorgulama nasıl yapılır konusunda plaka ve araç bilgileri üzerinden işlenmiş bir cezanın olup olmadığı sorgulanmaktadır. Bu durumda E-Devlet, EGM ya da GİB üzerinden araç üzerindeki ceza sorgulaması yapılabilmektedir. Söz konusu bu cezaların sorgulanması halinde cezanın sisteme işlenmesi ise 3 gün ile 7 gün arasında gerçekleşmektedir. E-Devlet üzerinde birden fazla işlem gerçekleştirilebildiğinden genellikle de plaka üzerinden yazılan söz konusu trafik cezaları da kontrol edilip, ödeme işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Araç Plakasına Yazılan Cezayı Kim Öder?

Trafik kuralları can ve mal güvenliğinin sağlanması, temel kamu ve yaşam düzeninin sağlanması ve sorunsuz bir şekilde sistemin işlemesini sağlayan kurallardan oluşmaktadır. Trafik cezaları her yıl yeniden düzenlendiği gibi trafik kurallarına uyulmaması durumunda araca ceza yazılabilmekte ya da aracı kullanan sürücüye ceza verilebilmektedir.

Bu konuda araç plakasına yazılan cezayı kim öder sorusunun cevabı biraz detaylıdır. Teknolojik imkanlar sayesinde birçok konuda kolaylık yaşanmaktadır. Özellikle trafik cezalarında akıllı sistemler ile mobese kayıtları üzerinden hız ihlali, radar cezası, ışık ihlali ya da hatalı sürüş gibi hatalar tespit edildiğinde sistem üzerinden araç plakasına ceza yazılabilmektedir. Araç üzerine ya da sürücüye verilen cezaları doğrudan sürücü ödeyebilmektedir. Ancak bu konuda bazı istisnalar olabilmektedir.

Ceza e-devlete ne zaman düşer sorusunun cevabı 3-7 gün arasında olabilmektedir şekilde verilmektedir. Aracın üzerinde ceza sorgulandıktan sonra cezanın online sistemler üzerinden ödenmesi mümkündür. E-devlet üzerinden ödeme yapılabileceği gibi trafik cezalarının ödenmesi banka şubeleri, PTT şubeleri ya da vergi dairesi üzerinden ödeme yapılabilmektedir. A

ncak ödeme yöntemini online kanallar üzerinden gerçekleştirmek için sürücü dışındaki kişiler de söz konusu bu cezayı ödemesi mümkündür. Trafik cezalarının sürücüye tebliğ edilmesini takip eden süre içinde ödenmesi gereklidir. Aksi halde bu cezaya da faiz uygulanmaktadır. Ancak ceza ilk yazıldığı sürede E-Devlet üzerinde tespit edildiğinde de ödenmesi mümkündür.

Araç Plakasına Yazılan Ceza Satışa Engel Mi?

Araç sahibi olan kişilerin araç alım ve satış işlemleri ile ilgili merak ettiği bazı temel konular vardır. Aracın önceki sahibinden borç kalır mı, geciken vergi ödemeleri satışta devredilir mi, trafik sigortasını kim öder gibi sorulara ek olarak sıkça karşılaşılan sorulardan birisi ise araç plakasına yazılan ceza satışa engel mi sorusu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bilindiği üzere araçların alım ve satış işlemleri noter işlemleri vasıtası ile gerçekleşmektedir. Noterde araçların alım ve satım işlemlerinde araç mülkiyetinin bir kişiden başka bir kişiye geçiş işlemi yapılmaktadır. Bu süreçte aracın inceleme işlemleri ele alınmaktadır.

Araç üzerinde meydana gelebilecek ya da çıkabilecek borçlar arasında trafik cezaları da bulunmaktadır. Söz konusu bu borçlar, ödenmediği durumda aracın mülkiyeti farklı bir kişiye geçmez. Bu nedenle, aracın üzerindeki trafik cezalarının ödenmesi gereklidir.

Ceza e-devlete ne zaman düşer 3 ve 7 gün arasında bu işlem gerçekleşmektedir. Aracın satış işlemlerinde araçtaki trafik cezaları ödenmek durumundadır. Bu konudaki bir istisna, trafik cezasının araç üzerine ya da sürücü ehliyeti üzerinde olup olmamasıdır. Eğer trafik cezası ehliyetteyse aracın alım satım işlemlerinde trafik borcu ödenme şartı yoktur. Eğer trafik cezası araç üzerinde ise bu cezanın ödenmesi ile araç devir işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

E devlete ceza ne zaman düşer?

3 iş günü içerisinde tüm bilgiler e-devlete düşmektedir.

Trafik cezası tebligatı ne zaman gelir?

Ceza kesinleştikten sonra 10 iş günü içerisinde tebligat gelmektedir.

Ceza yediğimi nasıl anlarım?

3 İş günü içerisinde e-devletten sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

“Ceza E-Devlete Ne Zaman Düşer ?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın

İletişim Bilgileri

Akabe Mah. Yeniceler Cad. My Office A2 Giriş No: 408 Karatay/KONYA

Call Now Button
mersin avukat Tunc sudi tol Palma hukuk Avukat Naci özkan Avukat Hakan mert Kayakocvib Eskişehir boşanma avukatı