Trafik Kazası Tazminat

Trafik kazası sebebiyle maddi ve manevi tazminat davası, en az bir motorlu aracın dahil olduğu bir kazada ölüm, yaralanma gibi bedensel hasarlar ile üçüncü kişilere ait ev, araba, arazi gibi mallarında meydana gelen zararlarının giderilmesi sebebiyle zarara uğrayan kişiler tarafından kasada sorumlulukları bulunan kişilere karşı açılan bir tazminat davası türüdür.  Trafik kazası tazminat hukuki uygulamada hem bedensel, hem de malvarlığı zararlarını ifade etmek için kullanılmaktadır.

Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Davası

Trafik kazası haksız bir fiil sorumluluğu doğurmaktadır. Bu durum onun hukuki dayanağını oluşturmaktadır. Haksız bir suç fiili olması hukuki niteliği bakımından zamanaşımı, mahkemenin yetkisi,  tazminatın miktarı gibi pek çok konuda da bazı sonuçlar doğurmaktadır. Trafik kazası için tazminat davası açmak konusunda bu sürenin ne zaman başlayıp, ne zaman sonlandığının bilinmesi doğru olacaktır.  Uygulamaya göre, trafik kazasının gerçekleştiği gün, davanın zamanaşımı süresi başlamaktadır.  Trafik kazaları sebebiyle açılacak tazminat dava zamanaşımı süreleri, tazminat davası esas zamanaşımı süresi ve ceza zamanaşımı süresi şeklindedir. Mağdur olanın zararı öğrendiği andan itibaren başlayan iki yıllık bir zaman aşımı süresi vardır.

Trafik Kazası Kırık Tazminat

Trafikte olan yayalar ve sürücüler ne kadar dikkatli olursa olsunlar, bir başka kişinin ya da kişilerin dikkatsizliği sonucunda da trafik kazaları gerçekleşebilmektedir. Bunun sonucunda maddi hasarın dışında hayati önem taşıyan zararlar da olabilmektedir. Bu durumda da trafik kazası için tazminat davaları kaçınılmaz olmaktadır. Bu durum sürecinde yer alan trafik kazası kırık tazminat talebi, bedenen zarar gören mağdurun karşılaştığı zararların tazmini için gündeme getirilen dava türüdür. Kırık veya çıkık gibi yaralanmaya neden olan trafik kazalarında mağdur olan kazazedenin geçici ya da devamlı iş göremezlik hali hesaba katılmaktadır.  Bu hesaplamalar sırasında hak kaybı yaşamamak amacıyla hukuk uzmanlarından yardım almak doğru olacaktır.

Trafik Kazası Tazminat Davası Ne Kadar Sürer ?

Trafik kazasının tazminat davası, ilgili hukuki prosedürlerin yoğunluğu ve zorluğu sebebiyle, her davada olduğu gibi uzayabilen zamanlar söz konusudur. Bu dava için ortalama dava süreci 1 ya da 3 yıldır. Bu süre farklı etkenler sebebiyle daha da uzayabilmektedir. Özellikle büyükşehirlerde ağır iş yükü nedeniyle yargılama süreci uzamaktadır. Trafik kazasının tazminat davası sürecinin uzamamasında her türlü delil ve belgelerin mahkemeye zamanında sunulması ve talep edilen tazminat isteminin açık bir şekilde belirtilmesi önem taşımaktadır.

Trafik Kazası Geçirdim Ne Kadar Tazminat Alırım ?

Tazminat davalarının sonucunda verilecek maddi tazminat daha somut veriler ile hesaplanabilen bir tazminattır. Maddi tazminatın miktarlarını trafik kazalarında doğrudan uğranılan zarar ve kusur oranı belirlemektedir. Yani trafik kazasında mağduriyete uğrayan kişinin maluliyet oranı, maluliyete uğrayanın olaydaki kusur oranı, mağdurun yaşı, maaşı, mağdurun aktif çalışma süresi, pasif çalışma süresi, mağdurun iş gücü kaybı gibi unsurlar trafik kazasında tazminat miktarını belirlemektedir.

İlginizi çekebilir: Mala Zarar Verme Suçu

Yorum yapın

İletişim Bilgileri

Akabe Mah. Yeniceler Cad. My Office A2 Giriş No: 408 Karatay/KONYA

Call Now Button
mersin avukat mersin avukat adana avukat Avukat Hakan mert izmir avukat libertas hukuk konya avukat istanbul avukat Eskişehir boşanma avukatı