Trafik Cezası Erken Ödeme

Trafiği düzenlemek, can kayıplarını, yaralanmaları ve kazaları azaltmak için uygulanan trafik kurallarına uymadığınızda çeşitli para cezaları ödemek zorunda kalıyoruz. Trafik düzenini korumak için uygulanan bu trafik cezaları, bazen çok yüksek fiyatlara ulaşabiliyor ve böylece sürücüler tarafından ödenemeyecek seviyelere çıkabiliyor. Sürücülerin trafik kurallarına uymalarını özendiren bu cezalara, çeşitli indirimler uygulanarak sürücülerin borçlarını ödemeleri kolay bir hale getiriliyor. Trafik cezası erken ödeme yapmak için cezanın tebliğ edilmesinden itibaren 15 gün içinde başvuru yapmanız gerekmektedir. 15 gün içinde başvuru yaparsanız, cezanızı yüzde 25 oranında indirimli olarak ödeyebilirsiniz. Ancak 15 gün süre sınırını doldurursanız bu indirimden faydalanamazsınız. Eğer ceza ödeme sürenizi 30 gün geciktirirseniz, borcunuzu faiziyle birlikte ödemek zorunda kalırsınız. Trafik kurallarına uymadığınızda aldığınız trafik cezalarını erken ödeyerek indirimden faydalanmak için 15 günlük ödeme sürenizi aşmamalısınız. Emniyet kemeri takmamak, kırmızı ışıkta geçmek, ehliyetsiz araç kullanmak, araç kullanırken telefonla konuşmak, alkollü araç kullanmak gibi tüm trafik cezalarında geçerli olan yüzde 25 oranındaki indirim, tüm ceza borcunuzun toplam tutarına uygulanmaktadır.

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi

Trafik cezası erken ödeme indirimi, 15 gün içinde tüm trafik cezalarını ödeyecekler için yüzde 25 olarak belirlenmiştir. Örneğin 1200 TL trafik cezası borcu olan bir kişi, 15 gün içinde bu borcunu ödemek isterse, borcunu indirimli fiyattan ödeyecektir. 1200 TL borcu olan bir kişi tüm trafik cezalarını, 300 TL indirimli ödeyerek toplamda sadece 900 TL ödeme yapacaktır. Ancak 15 günü geçiren bir kişi borcunu geciktirdiği gün kadar faizle birlikte tüm borcunu ödemek zorunda kalacaktır.

Trafik Cezası Erken Ödeme Nereye Yapılır ?

Trafik cezası erken ödeme yapmak için anlaşmalı banka şubelerinden, PTT şubelerinden, vergi dairelerinden ve internetten ödeme yapılmaktadır. Trafik cezalarınızı PTT şubelerinden ödemek istiyorsanız, kimlik ve plaka numaranızla birlikte size en yakın PTT şubesine başvurarak nakit ödeme yapabilirsiniz. Anlaşmalı banka şubelerine giderek veya bu bankaların internet şubeleri üzerinden trafik cezalarınızı banka kartınız ya da kredi kartınızla kolayca ödeyebilirsiniz. Anlaşmalı bankaların mobil uygulamalarını kullanarak da trafik cezalarınızı hızlı ve kolay bir şekilde yatırabilirsiniz. Trafik cezalarınızı vergi dairesinden yatırmak istiyorsanız ceza kesilen kişinin kimlik numarasıyla size en yakın vergi dairesinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Trafik cezalarınızı internetten ödemek istiyorsanız, Gelir İdaresi Başkanlığının resmi web sitesi üzerinden ödeme yapabilirsiniz.

Trafik Cezası Erken Ödeme İnternetten

Trafik cezası erken ödeme internetten yapılabilecek en kolay işlemlerden biridir. Trafik cezasının tebliğ edilmesinden itibaren 15 gün içinde borcunuzu internetten yüzde 25 indirimle ödeyebilirsiniz. Trafik cezalarını tebliğden itibaren 15 gün içinde ödeyen herkes, yüzde 25 indirimden faydalanmaktadır. İnternetten trafik cezası ödemenin birçok yolu vardır. Bunlar; Gelir İdaresi Başkanlığının resmi web sitesi üzerinden ve Gelir İdaresi Başkanlığının anlaşmalı olduğu bankaların internet şubeleri veya mobil uygulamaları üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığının resmi web sitesi üzerinden trafik cezalarınızı ödemek için, bu web sitesinde Beyanla Trafik Para Cezası Ödeme sayfasını açarak bilgilerinizi girebilir, daha sonra ödeme sayfasından kartınızla ödeme yapabilirsiniz. Trafik cezalarınızı internetten ödemek için GİB’in anlaşması olan bankaların mobil uygulamalarına giriş yaparak veya web siteleri üzerinden ödeme yapma bölümüne giderek kimlik numaranızı girmeli, karşınıza çıkacak olan borcunuzu kredi kartınız veya maaş kartınızla ödeyebilirsiniz.Trafik cezalarınızı ödeyebileceğiniz Gelir İdaresi Başkanlığının anlaşmalı olduğu bankalar ise şunlardır:

 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • Halkbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Yapı Kredi
 • HSBC
 • Finansbank
 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Denizbank
 • Türkiye Finans

“Trafik Cezası Erken Ödeme” üzerine bir yorum

 1. 5 Temmuz 2023 tarihinde yayımlanan resmî gazeteye göre süresi belli olmayan idari cezalarda indirimli ödeme süresi 30 gün olmadı mu?

  Yanıtla

Yorum yapın

İletişim Bilgileri

Akabe Mah. Yeniceler Cad. My Office A2 Giriş No: 408 Karatay/KONYA

Call Now Button
mersin avukat Tunc sudi tol Palma hukuk Avukat Naci özkan Avukat Hakan mert Kayakocvib Eskişehir boşanma avukatı