Sanık Mahkemeye Gitmezse Ne Olur ?

Kişi bir suçla itham edildiğinde soruşturma ve kovuşturma evrelerinin işlemesi gerekmektedir. Suç işleyen katlanan taraftır ve her birey suçu ispat edilene kadar kanunlar önünde masum kabul edilir. Bir birey suçla itham edildiğinde suçun ispatı gereklidir. Bir kişinin tanık, sanık ya da şüpheli sıfatı ile kanunlar karşısında bulunması mümkün olurken suçun ispatı hukuken gerekli bir durumdur. Suçlu olduğu düşünülen ve bu sebebe bağlı olarak kovuşturma evresine maruz kalan kişi sanık olarak tanımlanmaktadır. Sanık Mahkemeye Gitmezse Ne Olur ? Sorusu içinse verilecek yanıtlar şu şeklide olacaktır. Sanık ceza davaları sebebi ile yargılanan kişidir ve dava kovuşturma aşamasına geçtiğinde yargılanan kişi için de şüpheli sıfatı değişir ve sanık durumuna geçilir. Sanık olarak tanımlanan kişinin ne ile suçlandığını bilmesi zorunludur. Sanığa ait çeşitli haklar vardır ve bu haklar konusunda sanığın bilgilendirilmesi gerekmektedir. Sanık ifade vereceği zaman bu hakkını yazılı ya da sözlü olarak kullanabilir bunun yanı sıra susma hakkı da sanığa tanınan haklardan yalnızca biridir. Sanık avukat tutma hakkının yanı sıra kararı temyize götürebilme hakkına da sahiptir. Sanığın avukat tutma gücü olmaması durumunda barodan ücretsiz avukat da talep edebilmektedir. Sanık eğer mahkemenin kullandığı dile hâkim değilse bu durumda da kendisine bir tercüman tahsis edilmektedir. Tercüman olarak görev yapan kişiler yeminli tercüme hizmeti veren bireylerdir. Sanık duruşmaya geçerli bir mazereti olmadığı sürece katılmak zorunda olan taraftır. Mahkemeye katılmayan ve geçerli bir mazereti olmayan sanık zorla mahkemeye getirilir.

Müşteki Sanık Mahkemeye Gitmezse Ne Olur ?

Müşteki sanık demek sanığın mağduriyet durumlarında kullanılmaktadır. Mahkeme karşısına çıkarılan kişi sanık sıfatının yanı sıra müşteki sanık olarak da tanımlanabilmektedir. Sanığın müşteki sanık olması ise kişinin kendisinin de şikayetçi olması durumunda gerçekleşir. Sanık hakkında dava açıldığında kişinin mağduriyetini ispatlaması bir zorunluluktur bu ispat işlemi sanığın müşteki sanık olarak kabul edilebilmesi için gereklidir. Sanığın müşteki olarak adlandırılmasında ortaya sunacağı iddialarda haklı sebeplerinin olduğu kanıtlanmalıdır. Bu tanımların yanı sıra sanık müdafi olarak adlandırılan ve sanığın savunmasını gerçekleştiren avukatlar da mahkemelerde görev alan kişilerdir. Sanık Mahkemeye Gitmezse Ne Olur ? Suali için verilecek yanıtlarda sanığın mahkemeye iştiraki zorunludur. Mahkemeye katılamayacak olan sanığın mazeretini geçerli nedenleri ile mahkemeye sunması gerekir aksi durumda mahkemeye zorla getirilir. Müşteki sanık da mahkemeye katılmakla yükümlüdür. Müşteki olduğunu beyan eden sanığın bunu delilleri ile ispat etmesi gerekir ve mahkemeye katılmadığı durumlarda zorla getirilme kararı çıkarılır. Soruşturma aşaması ve kovuşturma aşaması mahkemelerin safhaları arasında yer alır ve soruşturma aşamasında şüpheli olarak adlandırılan kişilerin kovuşturma aşamasına geçildiğinde sanık sıfatı alması söz konusu olur. Şüpheli tanımlaması suç şüphesi altında bulunan kimseler için kullanılırken savcılığın suç şüphesine istinaden soruşturma yürüttüğü evrelerde kişi şüpheli olarak tanımlanır.

İlginizi çekebilir: Asliye Ceza Mahkemesi Nedir ?

Yorum yapın

İletişim Bilgileri

Akabe Mah. Yeniceler Cad. My Office A2 Giriş No: 408 Karatay/KONYA

Call Now Button
mersin avukat mersin avukat adana avukat Avukat Hakan mert izmir avukat libertas hukuk konya avukat istanbul avukat Eskişehir boşanma avukatı