RUHSATSIZ SİLAH TAŞIMA CEZASI

Ruhsatsız silah taşıma suç fiili, bir kimsenin taşıma ruhsatı olmadığı halde silah taşıması ile gerçekleşmektedir. Ruhsatlı bir silahın taşıma ruhsatının süresinin dolması ve yenilenmemesi durumunda da taşınması ruhsatsız silah taşıma cezası verilmesine neden olacaktır. Yargıtay kararına göre, taşıma ruhsatı olan bir silahın kısa bir süreliğe başkası tarafından taşınması suç olarak sayılmamaktadır. Bir örnek ile açıklamak gerekirse, başka bir yere giden babanın eve götürmek üzere silahını oğluna verdikten sonra silahın taşınırken yakalanması ya da arabada olan silahın iş yerine götürülmesi için bir çalışanına verdikten sonra taşınırken yakalanması da suç teşkil etmemektedir.  

Bir adet ya da birden fazla silahı taşıma suç fiilinin cezası bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ve otuz günden yüz güne kadar adli para cezasıdır. Söz konusu silahların sayı ya da nitelik açısından vehamet arz etmesi halinde, faile verilecek ceza beş yıldan sekiz yıla kadar hapis ve beş yüz günden beş bine kadar adli para cezasıdır. Taşınan silahın tüfek ya da seri şekilde çok sayıda mermi atabilen silahlardan (tam otomatik, dürbünlü tabanca vb.) olması durumunda ruhsatsız silah taşıma cezası beş yıldan sekiz yıla kadar hapis ve beş yüz günden beş bin güne kadar adli para cezasıdır

Bulundurma Ruhsatlı Silah Yakalatma Cezası

Bulundurma ruhsatı olan tabancanın ruhsatın izin verdiği yerlerin dışında bulundurulması ya da taşınması suç fiili olarak kabul edilmektedir. Adres değişikliği sebebi ile silahın yeni ikamet adresine taşınırken birlikte görülmesi durumunda, yeni adresin bildirilmeden silahın taşınması suç fiili değildir. Fakat bildirim yapmadan silahı yeni adres yerine taşıyan kimseye idari para cezası hükmedilmektedir.  Silah taşıma ya da bulundurma ruhsatının geçerlilik süresi beş yıldır. Bu beş yıllık sürenin bitmesinden bir ay önce idarece ilgiliye tebligat çıkartılarak ruhsatın yenilenmesi gerektiği bildirilmektedir. İdare tarafından ruhsatın yenilenmesi gerektiğine ilişkin tebligatın yapılmasından itibaren ruhsat yenileme işlemi altı ay içinde yapılmalıdır. Bulundurma ruhsatı olan kişilere, ihtiyaçları sebebiyle yıllık belirli miktarda mermi verilmektedir. Bu mermilerin ruhsatı olmayan kişilere verilmesi suç fiili sayılmaktadır.

Ruhsatsız Silah Cezası 2022

Ruhsatsız bir şekilde bulunması, taşınması ve satın alınması suç fiili teşkil eden silahlar 6136 sayılı kanun ve ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkında yönetmeliğin 2. Maddesinde belirtilmektedir. Buna göre bu silahlar, ateşli silah, tabanca, tam otomatik silah, yivli av tüfeğidir. Ruhsatsız silah taşıma cezası bir ya da birden fazla silah taşıma ya da satın alma fiili ile birden fazla silahı bulundurma suçlarının cezası aynı kanun maddesinde aynı fıkrada belirlenmiştir. Buna göre bir ya da birden fazla ruhsatsız silah taşıma cezası bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile otuz günden yüz güne kadar adli para cezasıdır.

İlginizi çekebilir: Velayet davası nasıl açılır ?

“RUHSATSIZ SİLAH TAŞIMA CEZASI” üzerine bir yorum

  1. Daha önce ruhsatsız silah taşımaktan denetimli serbestlik ile 5 yıla kadar olaya karışmaması halinde davası düşecek biri, karıştığı kavga nedeniyle 10 gün hapis yatıp gerisini para cezası ile kapattı.Fakat silah taşımaya devam ediyor ve bu silah ile cevresini tehdit ediyor.İhbar edilip yakalanması halinde alacağı ceza nedir ?

    Yanıtla

Yorum yapın

İletişim Bilgileri

Akabe Mah. Yeniceler Cad. My Office A2 Giriş No: 408 Karatay/KONYA

Call Now Button
mersin avukat mersin avukat adana avukat Avukat Hakan mert izmir avukat libertas hukuk konya avukat istanbul avukat Eskişehir boşanma avukatı