Raporlu İşçiyi İşten Çıkarma Cezası

Çalışma hayatında yer alan ve iş sözleşmesi olan her bir bireyin, yasal olarak İş Kanunu tarafından korunan hakları vardır. Çalışanların iş veren ile yaşayabilecekleri bazı sorunlar vardır. İş veren ve iş piyasasında emek sahibi olan çalışanların haklarının, kanun ve yasal hükümlerle korunması, her zaman işçinin tam anlamı ile güvence altında olduğunu göstermemektedir. Bu konuda çalışanların, haklarını bilmesi ve bazı prosedür ve işleyişe hakim olmasını gerektirmektedir. Ancak böyle bir durum yaşanması halinde haklarını bilip, usul bilgisine da hakim olmaları halinde hak ihlali için arabulucuya başvurabilir ve devam eden süreçte de İş Mahkemesi aracılığı ile dava açılabilir. İşçilerin en çok yaşadığı sorunlar arasında olan raporlu işçiyi işten çıkarma cezası iş verene bazı yaptırımların uygulanmasına konu olabilmektedir.

Tıpkı tazminatsız işten çıkarma konularında olduğu gibi bir işçinin raporlu iken işten çıkarılması hukuki açıdan ihtilaflı bir konusu. İş sözleşmesinin fesih edilmesinden kaynaklansa da tazminat davaların açılmasına da neden olan bu durum, 4857 sayılı İş Kanunu hükümlerince işçinin haklarından birisi olarak tanımlanmaktadır.

Buna göre işçinin, sağlık durumunda yaşanan bazı sorunlar ile iş kazası neticesinde sağlık kurumlarından alacağı iş göremezlik raporu süresince işçi çalıştırılamaz.

Raporlu olan işçi, İş Kanunu hükümleri tarafından yasal çerçevede korunmaktadır ve bazı hükümler de raporluluk durumunun sınırını belirlemektedir. İşçi, iş göremez raporu süresince istirahat etmeli, eğer aksi bir durum yani hastalık ve iş kazası durumunun asılsız olduğu durumu ortaya çıkar ise iş veren bu konuda haklı konumda yer almaktadır.

Ancak işçinin iş göremez raporu uyarınca işçinin evde ya da hastanede iyileşme sürecini geçirmesi gereklidir. İşçinin meydana getirdiği boşluğun dolması için ise iş veren geçici olarak başka bir işçiyi işe alabilir ya da mevcut işçiler arasında iş bölümü yaparak, kaçan işin telafisi yoluna gidebilir.  

Raporlu İşçi İşten Çıkarılır Mı?

İşçilerin, çalışma hayatında sahip olduğu bazı hakları vardır. Söz konusu bu haklar, İş Kanunu uyarınca düzenlenmekte ve işçilerin hakları ve yaşadıkları durumlar büyük çoğunlukla işçilerin lehine sonuçlandırılmaktadır. Hem çalışan hem de iş veren kişilerin merak ettikleri bir konu olan

raporlu işçi işten çıkarılır mı sorusu ile bazı ince noktalara sahip olan bir konudur. Ancak genel düzeyde, işçi iş göremez raporuna sahip olduğu süre zarfında sağlık durumunun iyileşmesi için evde ya da hastanede bu süreci geçirebilir. İşçinin hastalık ya da iş kazası nedeni ile iş akdinin sonlandırılması yasal ve tanınır bir hak değildir.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken husus, işçinin iş sözleşme süresinin raporundan kısa olması durumunda iş akdinin fesih edilmesi durumu değerlendirilebilmektedir. Bu durum genellikle uzun süreli ve kesintisiz raporu olan kimselerde meydana gelebilmektedir.

Eğer raporluluk süresi ihbar süresi olan 6 haftalık zaman zarfını aşıyor ise iş verene fesih hakkı tanımlanabilmektedir. Bununla beraber işçi, düzensiz ve sık aralıklarla iş göremez raporu alıp işini aksatma durumunu yaşıyor ise iş verenin bu konuda yine fesih yoluna gitme hakkı vardır. Bazı durumlarda ise iş verenin ihbar kullanmadan iş sözleşmesini fesih etme yetkisi de bulunmaktadır.

Raporu işçiyi işten çıkarma cezası ise istisna hükümleri haricinde iş göremez raporu süresince işçinin işten çıkarılması durumunda iş verenin yerine getirmekle yükümlü olduğu durumları anlatmaktadır. Bu durumda raporlu bir işçi işten çıkarılma durumu yaşar ise, iş veren kıdem tazminatını vermek durumundadır. Bu husus özelinde Yargıtay tarafından ele alınan bazı davalar ve kararlar da bulunmaktadır.

Işçi başka şehirden rapor alabilir mi?

İşçi raporunu ikamet ettiği yerden veya iş yerinin bulunduğu yerin çevresinden almalıdır gibi bir düzenleme veya yasak bulunmamaktadır.

Raporlu iken işten çıkarılır mı?

Eğer rapor 6 haftadan fazla ise iş veren iş sözleşmesinin feshedebilir.

Kaç gün raporda işten çıkarılır?

Tek seferde 8- 14 hafta aralığında alınan raporlarda iş veren işçiyi işten çıkarabilir.

“Raporlu İşçiyi İşten Çıkarma Cezası” üzerine 6 yorum

 1. Bel fıtığından kaynaklı fizik tedavi görüyorken raporum bitmeden iş sözleşmem fesih haberini aldım 8 yıllık çalışanım tazminatsız işten çıkarıldım mahkemeye vermek istiyorum sonuç sizce ne olur cevaplarsanız sevinirim

  Cevapla
 2. 4 Ekim 2016 dan bu yana kurumum da işçi olarak çalışıyorum.Haziran da riskli bel fıtığından iki ameliyat birden oldum. Ayda bir gün çalışmak kaydıyla 3 kez 25 gün heyet raporu aldım. Sağlık nedenlerimden dolayı uygun pozisyon da Görev değişikliği talebin de bulundum. Gerekçesiz red cevabı geldi. İş aktimin fesh’i olur mu? Yasal haklarım nelerdir?.

  Cevapla
 3. Bir buçuk yıl dir aynı yerde çalışıyorum şimdi de bel fıtığı ameliyatı olacağım işyerinden sürekli şef haber gönderiyor gelsin çıkışı ni versin diye onu devamsızlık dan işten çıkartırım diyor böyle bir hakkı varmı

  Cevapla
  • kesinlikle istifa vermemenizi tavsiye ederim. Eğer işveren sizi işten çıkartmak istiyorsa Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla çalışma ücretleri, hafta tatili alacağı ve yıllık izin ücretlerinizi ödemesi gerekmektedir. Ödemediği takdirde alacaklarınızıdava yoluyla alabilirsiniz.

   Cevapla

Yorum yapın

Avcılar Avukatlık ve Hukuki Danışmanlık Almak İçin Lütfen İletişime Geçiniz.

Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E5 Yanyol Cd. Ataköy Towers A Blok No:109 AVCILAR / BAKIRKÖY / İSTANBUL

Call Now Button