Nafaka Nasıl Hesaplanır ?

Nafaka Hesaplama . Nafaka araştırması yapan kişilerden çok sayıda, nafaka hesaplama 2023 yılında nasıl, nafaka yasası son dakika güncellemeler veya nafaka hesaplama programı var mı gibi sorular alıyoruz.

Nafaka; boşanma aşamasında verilen nafaka türlerine göre çeşitli kriterler göz önüne alınarak hesaplanır. Belli bir tutarı yoktur. Davada görevli  hakim nafaka hesabını , davacı, davalı tarafların mali durumları, sosyal yaşantıları ve kendi yorumları ile değerlendirerek bir sonuca bağlar. Davalı ve davacı taraf ekonomik ve sosyal durumlarını belirten raporu dava doyasına kazandırır. Nafaka talep eden kişinin de  genel olarak ihtiyaçları değerlendirilir.

Nafaka yalnızca kadına değil erkeğe de ödenmektedir. Nafaka Hesaplama 2023 yılında Nasıl Yapılır,  Nafaka nasıl hesaplanır sorusunun cevabı ise hesaplamanın bu ölçülerle ilintili olarak yapılmasıdır. Nafaka çeşitlerine göre hesaplama kriterleri değişir.

Nafaka Hesaplama 2023

Öncelikle tedbir nafakası hesaplama ile ilgili içeriğimize bakalım. Nafaka davaları için Nafaka Avukatı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Tedbir Nafakası Hesaplama

İki tarafın mali ve sosyal durumu incelenir. Cumhuriyet savcılığı, mal müdürlükleri, tapu sicil ve banka müdürlüklerinden yazılı bilgi talep edilir. Bu araştırma sonucunda tarafların gelirleri doğrultusunda nafaka miktarı belirlenir. Şartlara göre bu miktar değiştirilebilir ya da  tedbir nafakası tamamen kaldırılabilir. Nafaka yükümlüsünün belirlenen miktara itiraz etme hakkı bulunmaktadır. İtiraz konusu nafakanın artırılması ya da azaltılması şeklinde olacaktır.

Nafaka nasıl hesaplanır konusu içerisinde diğer nafaka çeşidi olan iştirak nafakasında velayeti almayan tarafın çocuğun eğitim giderleri ve diğer masrafları ile ilgili ekonomik gücü doğrultusunda katkıda bulunmasını göz önünde bulundurur. İştirak nafakası hesaplanırken ise çocuğun maddi koşulları göz önüne alınır ve bunun yanı sıra nafakayı ödeme sorumluluğunda olan kişinin maddi koşulları da dikkate alınarak  bir meblağ belirlenir.

İştirak nafakası ile ilgili şartlara göre artırım da talep edilebilir. Yoksulluk nafakası hesaplanırken formüle dayandırılan bir hesaplama yöntemi yoktur. Aylık ödemeler şeklinde olan bu nafaka türünde nafakayı ödemekle sorumlu eşin maddi olanakları, bulundukları çevre dikkate alınır. Nafakayı alacak olan tarafın aylık giderleri göz önüne alınarak hesaplanır. Toplu ödeme şeklinde de talep edilebilir bu durumda hakim uygun bulursa bir kereliğine toplu ödemeye hükmedebilir ve hesaplamaları bu ölçüye göre yapar.

Nafaka nasıl hesaplanır sorusunun cevabı olarak, nafaka alacak olan tarafın boşanma sürecinden önceki yaşantısı göz önüne alınır ve değerlendirilir. Bu ölçüler gıda, barınma, ulaşım, giyim harcamalarıdır. Nafaka tutarı belirlenir iken nafakayı ödeyen taraf maddi zorluğa düşmemelidir. Nafaka miktarı ile ilgili artırım, azaltım ya da kaldırılması gibi davalar açılabilecektir. Yoksulluk nafakası alan taraf zamanla yetersiz geldiğini görüp artırmak ya da değişen şartlarla azaltım  isteyebilir. Nafaka alan taraf evlenir ya da maddi durumunda bariz değişmeler olur ise nafaka kaldırılabilir. Haysiyetsiz yaşantı içerisinde olma ya da taraflardan birinin vefatı da nafakanın kaldırılmasının sebeplerinden olacaktır.

Nafaka nasıl hesaplanır diye düşünüldüğünde, boşanma türlerine göre bir istisna vardır. Anlaşmalı boşanmalarda taraflar her konuda uzlaşma sağladıkları için aralarında belirledikleri nafaka miktarı hakim tarafından değerlendirilecektir.  

Çekişmeli Boşanmada Nafaka Hesaplama

Bu tarz boşanmalarda ise pek çok konuda uzlaşma sağlanamadığından hakim ekonomik, sosyal bütün etkenleri dikkate alarak nafaka talep eden tarafın ihtiyaçları doğrultusunda bir miktar belirlemektedir. Nafaka artırımı istenir ise nafaka ödeyen tarafın zor durumda kalmaması için TÜİK tarafından yayınlanan ÜFE, TÜFE oranları baz alınarak artırım miktarı hesaplanır. Nafaka nasıl hesaplanır sorusu devamında nafaka tutarının belli bir üst sınırda olması gerekmemektedir. Bu rakamla nafaka alan taraf yaşamını idame ettirebileceği düzeyde olmamasına rağmen nafaka ödeyen tarafın maddi durumuna göre en alt seviyeden cüzi meblağların  bağlandığı durumlar yaşanabilmektedir.  

Nafaka hesaplarken açılan boşanma davasının türü de bir etkendir. Genel boşanma dava sebeplerinden biri şiddetli geçimsizlik, özel boşanma dava sebeplerinden biri de sadakat kuralına uymayarak eşlerden birinin karşı cinsle ilişkide bulunmasıdır. Bu sebepten süresi içinde açılan özel boşanma davalarında nafaka hesaplaması da değişecektir. Boşanma davası türleri de nafaka hesaplamalarında dikkate alınan bir ölçüdür.

“Nafaka Nasıl Hesaplanır ?” üzerine 11 yorum

 1. Benim şuanda eşimin ilk evliliğinden 9 yaşında çocuğu var aylık 350 TL nafaka ödüyoruz ama eşim şuanda asgari ücret alıyor ben çalışmıyorum ve 2 tane daha çocuğumuz var 3.5 ve 1.5 yaşlarında biz karşı dava açabilir miyiz acaba karşı taraf hem çalışıyor hem annesinden maaş alıyor dava açsak aleyhimize sonuç alabilirmiyiz

  Yanıtla
  • Baba olarak annenin ne kadar geliri olursa olsun bavalik görevini yerine getirmeli ve o çocuğun ihtiyaçlarini karşılamalı . ayıp ya bir de üzerine dava açmaya düşünüyorsunuz Allah inanın vermez sizin gibi düşünce sahibi birine hiç bir şey

   Yanıtla
  • Ben tek çocuk için 4000 nafaka aldım asgari ücretliydi kendisi.Sizden yine az almış annesi 350 nedir ya şaka gibi babayım ben diyorsa ödeyecek eşiniz.Kızımın babasıda evlendi durumuda umurumda değil sorumluluğunu bilecek.senden doğan çocuğuysa oda çocuğunu çok düşünüyorsan git sende çalış.Benim ihtiyacım yoksa bile sadece eğlenmesine bile harcamak için alırım parayı 😂😎

   Yanıtla
 2. Merhabalar eşim benden ayrılmak istiyor bana sürekli hakaretler sürekli küfürler ediyor tekrar birlikte yuva kurmamamız için bunun tek sebebi baldızım ve kayınbabam eşim boşanma davası açtığında 2 çocuklarım onda kalacak benden ne kadar nafaka talep edebilirler maaşımda 3250

  Yanıtla
 3. Merhaba. Benim annemle babam anlaşmalı olarak boşandılar. Velayetimizi babam aldı. Ama biz annemin yanında kalıyoruz boşandıklarından beri. Abimde bende üniversite öğrencisiyiz. Babam hiç bir hak talep etmeyelim diye üzerindeki tüm malları başkasının üstüne yaptı. Abim ve ben nafaka talep edebilir miyiz? Ya da ne kadar edebiliriz?

  Yanıtla
 4. Merhaba annemle babam anlaşmalı boşandılar. Velayetim annemde ben bu geçtiğimiz Şubat ayıyla reşit oldum. Mahkeme 500 lira nafakaya yükümlülüğü verdi fakat bugüne kadar hiç ödeme yapılmadı. Üniversite okumaya başladım bu durumda iştirak nafakam devam eder mi? Bugüne kadar ki ödenmemiş olan nafakaları icra davası yoluyla ben dava açarak talep edebilir miyim?

  Yanıtla
 5. merhaba 8 yılık evliyim 2 ci çocuguma hamileyim ve eşim ayrılmak istiyor 2 tane kızım var ve butün evligimizden beri olan malları kardesinin ve annesinin üzerine yaptı yıllarca şimdi ise benden hamile halimle boşanmak istiyor ne yapmalıyım tazminat davası açmalimıyım çocuklarıma nafaka ne kadar olur

  Yanıtla
 6. Böyle şerefsiz insanlar var tabiki herkes işine geldiği gibi yaşıyor istediği kadar başkalarının üstüne yapsın sonuçta plaka değişiyor ama şase numarası araçta kalıyor bu değişmez yani, tarihi belli ve sebebi belli bu yüzden siz suçsuz olduğunuz zaman hakim kime ne yapacağını iyi biliyor bu durum herkesin başında olan bir şey umarım doğru anlattım

  Yanıtla

Yorum yapın

İletişim Bilgileri

Akabe Mah. Yeniceler Cad. My Office A2 Giriş No: 408 Karatay/KONYA

Call Now Button
mersin avukat Tunc sudi tol Palma hukuk Avukat Naci özkan Avukat Hakan mert Kayakocvib Eskişehir boşanma avukatı