Nafaka Artırım Dilekçesi

Nafaka artırım oranı mahkeme tarafından boşanma sonrasında verilen nafaka kararı için kesin bir hüküm belirtmemesine bağlı olarak artırılabilir, azaltılabilir veya kaldırılabilir. Döneme ve ekonomik koşullara bağlı olarak nafaka artırımına yönelik bir zorunluluk ortaya çıkması halinde bu davanın açılması mümkündür. Ancak mahkeme tarafından nafaka artırımı için gerekli koşulların oluştuğuna hükmedilmesi son derece önemlidir. Nafaka artırım dilekçesi nasıl hazırlanır daha detaylı inceleyelim.

Nafaka artırımı için dilekçe hazırlama sırasında haklı gerekçelere dayanarak nafakanın yetmemesi durumunda nafaka alan kişi tarafından artırım talebi yapılabilir. Boşanma sonrasında verilen nafaka türlerine göre nafakanın günün şartlarına uymayacak oranlarda olması ve çocuklarının veya eşinin yoksulluğa düşmesine neden olması durumunda bu talep onaylanacaktır. Nafaka artırım dilekçesi nafakanın haklı gerekçelere bağlı olarak yetmediği durumlar ortaya çıkmasının ardından uzman bir avukat tarafından hazırlanabilir.

Nafaka Artırım Dilekçe Örneği

Nafaka artırım davası dilekçesi, artırım talebi için uygun koşulların oluşmasının ardından bu koşulların kanuni tanımlamalara uygun biçimde hazırlanmalıdır. Keyfi veya ihtiyaç dışı olarak bu taleplerin yapılması durumunda söz konusu talep haliyle reddedilecektir. Her davanın kendine has özel durumlarının olması nedeniyle bu davaların da içeriği çok sık değişir ve dilekçe hazırlanmasında talepler farklılık gösterir.

Zaman zaman bu taleplerde bulunan kişiler nafaka artırımına ilişkin olumlu yanıt alamazken bazı durumlarda ise 2 – 3 katına kadar artırım gerçekleştirilmesi de sağlanabilmektedir. Boşanma davaları ve nafaka konusunda uzman avukatlar tarafından hazırlanacak dilekçeler ve süreç yönetimi sayesinde bu hakkın elde edilmesi mümkündür.

Nafaka Artırım Davası

Avukatsız nafaka artırım davası dilekçe örneği incelendiğinde hazırlanan bu dilekçelerin gayet yetersiz olduğu görülmektedir. Nafaka artırımı için dava açmadan önce gerekli koşulların oluşup oluşmadığının tespit edilmesi ve mahkemeye başvuru için gerekli evrak ile işlem gerçekleştirilmesi gerekir.

Nafaka artırımı davası, boşanma sonrasında karara bağlanan nafaka miktarının mevcut ekonomik koşullara ve tarafların hayat şartlarına etkisine bakılarak değer kaybetmesi halinde açılacak bir dava türüdür. Aile hukuku kapsamında boşanma sonrasında en sık rastlanan dava türleri arasında yer almaktadır. Nafaka artırım dilekçesi hazırlanarak başvuru işlemleri avukatınız aracılığıyla gerçekleştirilecektir.

Nafaka Artırımına İtiraz Dilekçesi Örneği

Nafaka artırım davası itiraz dilekçe örneği ise nafaka artırım talebinde bulunan kişilere karşı nafaka ödemekle yükümlü kişiler tarafından hazırlanmaktadır. Bu davaların genel yapısı karşılıklı iki taraf için oldukça yorucu olmaktadır. Nafaka artırımı talebine karşı itiraz ve beyanların sunulmasına yönelik, artırım talebinin hukuksuz ve keyfi olduğunun belirlenmesinin ardından dava sürecine başlanabilir.

Mahkeme tarafından her iki tarafın da taleplerinin incelenmesinin ardından nafaka artırımının gerekli olup olmadığına karar verilecektir. Nafakanın artırılmasına karşı itiraz eden kişiler tarafından dilekçenin ve artırım talebindeki hukuksuzluğun detaylı bir şekilde yazılması son derece önemlidir. Davanın reddedilmesi için itiraz dilekçesinde gerekli unsurlar bu alanda uzman ve deneyim sahibi avukatlar tarafından gerçekleştirilecektir.

Nafaka Artırımı ve Nafaka Türleri

Aile mahkemesi nafaka dilekçe örnekleri nafaka türlerine göre sınıflandırılabilir. Nafaka, boşanma davası devam ederken veya boşanma sonrasında maddi olarak boşanmadan etkilenecek eş ve çocukların mağduriyetini gidermek için verilir.

  • Tedbir,
  • İştirak ve
  • Yoksulluk Nafakası.

Olmak üzere üç farklı nafaka çeşidinden söz edilebilir. Nafaka artırımı dilekçesi ile bu nafaka türleri arasında boşanma sonrasında verilen ve düzenli olarak devam eden nafaka türleri için dava açılması mümkündür. Yoksulluk nafakası bu nafakalar arasında ilk sırada yer almaktadır. Boşanma davasından sonra eşin yoksulluğa düşmemesi için diğer eş tarafından ödenen nafaka günün şartlarına göre mahkeme yoluyla artırılabilir. Alanında uzman bir avukat ile iş birliği yapmak için Avcılar Nafaka Avukatlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapın

İletişim Bilgileri

Akabe Mah. Yeniceler Cad. My Office A2 Giriş No: 408 Karatay/KONYA

Call Now Button
mersin avukat Tunc sudi tol Palma hukuk Avukat Naci özkan Avukat Hakan mert Kayakocvib Eskişehir boşanma avukatı