MEB Güvenlik Soruşturması Ne Kadar Sürer ?

MEB güvenlik soruşturması kamusal hakların kullanılmasında herhangi bir engel yaratacak durum olup olmadığını anlamaya yönelik bir araştırmadır. Soruşturmayı talep eden taraf bir kurum ya da makam olacaktır. Soruşturma tamamlandıktan sonra konuya ilişkin bir rapor hazırlanır. Çalışmanın genel amacına istinaden elde edilen veriler hakkında bilgi toplanır ve kullanılır. Güvenlik soruşturması kapsamında yer alan veriler gizli bilgilerdir. Bu soruşturmaya maruz kalan kişiler kendileri hakkında bir soruşturma yapıldığına dair bilgi sahibi olmaları durumunda haklarını aramak için yargıya başvurabilirler. MEB Güvenlik Soruşturması Ne Kadar Sürer sorusu kamusal görevlere aday olan kişilerin merak edeceği bir konudur. Güvenlik soruşturmalarında yararlanılan bazı kaynaklar vardır.

Güvenlik Soruşturmasında Yararlanılan Kaynaklar

  • Sabıka Kaydı Bilgisi
  • Fişleme Raporları
  • Adreste Araştırma Yapılması

Güvenlik soruşturmasının ilk ayağı kişiden istenilen sabıka kaydıyla başlar. Sabıka kaydı adı verilen bilgilere halk arasında iyi hal kâğıdı da denmektedir. Sabıka kayıtlarının tutulduğu yer adli sicil bürolarıdır ve adayın geçmişe dönük mahkumiyeti veya ceza infazı var mı? Diye bakılır. Fişleme raporlarında yer alan bilgiler ise istihbarat görevi yapan kuruluşlar tarafından toplanan bilgilerin incelenmesine yönelik bir çalışmadır. Bunlar MİT Raporları olabileceği gibi polis raporları da aynı kategoride değerlendirilir. Sabıka kayıtları kesin olan bilgileri ihtiva ederken fişleme yönteminde elde edilen bilgilerin kesinliği şüpheyle yaklaşılması gereken bir durumdur. Adres yerinde yapılan araştırmalarda raporlarda karşılaşılan bilgiler kişinin yaşadığı çevrede tetkik edilir ve duyumlar yakın çevrede yaşayanlardan elde edilen bilgilerle teyit edilmeye çalışılır.

Güvenlik soruşturması yapılırken ulaşılan bilgilerden sabıka kaydı bilgisi dışındaki bilgiler kesinlik arz etmezler. Bu tarz soruşturmalar yapılırken soruşturmayı yapan kişilerin siyasi bakışları, ahlak anlayışları, sorulara cevap veren kişilerin tarafsızlığı gibi nedenler oluşturulan raporların ciddiyetini etkileyecektir. Güvenlik soruşturmalarının hazırlanmasındaki amaç haklarında sakıncalı olarak karar verilen şahısların kamu görevinde çalışmalarına engel olmaktır.  MEB Güvenlik Soruşturması Ne Kadar Sürer ? Araştırmada çeşitli konular ele alındığından tamamlanma süresi için belli bir zaman aralığına ihtiyaç duyulacaktır.

MEB Güvenlik Soruşturması Ne Kadar Sürer ?

Araştırılacak konular birbirinden farklı konular olmakla birlikte kişiyi ilgilendiren ve geçmişine yönelik bilgileri içerecektir. Araştırma konularının bazıları ise şunlar olacaktır:

  • Bireyin kolluk kuvvetlerince aranma durumu var mı? Sorusuna yönelik araştırma yapılacaktır
  • Kamu görevine aday olan kişi hakkında adli sicil kaydı istenecektir
  • Kişinin ideolojik açıdan bir faaliyette bulunup bulunmadığı araştırma konuları arasında yer alacaktır
  • Adayın ahlaki değerleri de araştırma konularından biridir
  • Kişinin çeşitli kuruluşlara, derneklere ya da teşkilatlara üyeliği olması durumunda bu üyeliğin mahiyeti araştırılacaktır

Devlet geniş bir alanda insanlara çalışma olanağı tanıyan bir kurum olduğundan kişiler devlet kurumlarında görev almak istediklerinde bu soruşturmaya tabi olurlar. MEB devlet kurumları arasında yer alan bir yapılanmadır. Güvenlik soruşturmasının sonuçları temiz olarak ifade edildiğinde kişinin göreve başlamasında bir sakınca görülmeyecektir. MEB Güvenlik Soruşturması Ne Kadar Sürer ? İdare görevlerini yerine getirirken kamu görevlilerinin hizmetinden yaralanır. Kamu görevlileri hizmete alınırken üzerinde durulan üç ilke esas alınır. Bu ilkeler eşitlik, serbestlik ve görevin ihtiyacı olan nitelikler dışında başka nitelik aranmamasıdır.

Güvenlik soruşturması olumsuz olarak sonuçlandığında kişi haklarını aramak için yargı yoluna müracaat edebilir. MEB Güvenlik Soruşturması Ne Kadar Sürer ? Yapılan işlemler yaklaşık olarak 60 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süreyi belirleyen gerekçeler arasında araştırma yapılacak konular için yapılacak yazışmaların cevaplanması için belli sürelere ihtiyaç duyulması yer alır.

Yorum yapın

İletişim Bilgileri

Akabe Mah. Yeniceler Cad. My Office A2 Giriş No: 408 Karatay/KONYA

Call Now Button
mersin avukat Tunc sudi tol Palma hukuk Avukat Naci özkan Avukat Hakan mert Kayakocvib Eskişehir boşanma avukatı