Kiracı Tahliye Davası Ne Kadar Sürer

Kiracı Tahliye Davası Ne Kadar Sürer ? Kiracısını evden çıkartmak isteyen ev sahibinin başvuracağı yol tahliye davası olacaktır.

Kiracı Tahliye Davası Ne Kadar Sürer?

Tahliye davası, davaya konu olan taşınmazın bulunduğu yer olan sulh hukuk mahkemelerinde açılmaktadır. Bu sebeple dava süresini taşınmazın bulunduğu yer mahkemesinin dosya yoğunluğu da etkileyecektir. Yine ortalama bir süre vermek gerekirse dava süresinin 6 ay – 3 yıl arası sürebileceği göz önüne alınarak bu yola başvurulmalıdır. Avukat desteği alınması durumunda bu sürecin kısalacağı aşikârdır

İlgili Makale: Kiracı Nasıl Çıkarılır?

Kiracı En Hızlı Nasıl Tahliye Edilir?

Kirasını düzenli bir şekilde banka aracılığı ile ödeyen ya da elden ödeyip bunu ispatlayabilen bir kiracı varsa ve de kira sözleşmesi 10 yılı geçmemiş olan kiracıyı evden çıkartmak çokta kolay olmayacaktır. Kiracı, kira sözleşmesinden doğan yükümlülüklerini yerine getiriyorsa kiracıyı evden çıkartmak için en hızlı yollardan biri ev sahibinin ihtiyaç sebebiyle ihtar çekmesi olacaktır. Ancak böyle bir durumda bile kiracının ihtardan sonra 6 ay daha kiralanan evde oturma hakkı bulunmaktadır.

Tahliye Davasından Sonra Ev Kaç Günde Boşaltılır?

Mahkeme tarafından alınan kiracı tahliye kararına, kiracılar tarafından mutlaka uyulması gerekir. Karar sonrası kiracıya 15 günlük taşınmazı boşaltma süresi verilir. Bu 15 günlük süre kiracıya kararın tebliği ile başlar ve süre sonunda kiracının taşınmazı boşaltması beklenir. Bu süre içerisinde kiracı taşınmazı boşaltmaz ise ev sahibinin isteğine göre bir miktar daha süre tanınabilir. Son durum olarak evin icra zoruyla boşaltılması yapılacaktır.

İlgili Sayfa: Kiracı Avukatı

“Kiracı Tahliye Davası Ne Kadar Sürer” üzerine 3 yorum

 1. 2 sene evde kiracılık yaptım. Kiramı geciktirdim. Ev sahibi avukatıyla bir oyun oynadı ve tahliye davasını kaybettim. Daha sonra ev sahibi kirayı 2 katına çıkarıp senelik ödersen oturabilirsin dedi. Bende kabul ettim ama 7 aylık verebilirim dedim. 7 aylık 2 katlı kira ücretini ödedim. 7 ay geçtikten sonra 5 aylık kalan toplu ödemeyi biraz geciktirdim. Ev sahibi beni evden çıkarmakla tehdit ediyor. Çıkarabilir mi bu durumda?

  Yanıtla
  • Merhaba,
   Danışmalık Hizmetimiz 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu uyarınca ücretlidir.
   Ücretler ve diğer hususlarla ilgili ayrıntılı bilgi almak için mesai saatleri içerisinde 0551 081 77 10 numaralı hattan bizlere ulaşabilirsiniz.

   Yanıtla

Yorum yapın

Avcılar Avukatlık ve Hukuki Danışmanlık Almak İçin Lütfen İletişime Geçiniz.

Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E5 Yanyol Cd. Ataköy Towers A Blok No:109 AVCILAR / BAKIRKÖY / İSTANBUL

Call Now Button
ankara en iyi ingilizce kursu Avukat Tunc sudi tol Palma hukuk Avukat Ceyhun guvel Avukat Naci özkan Avukat Hakan mert Avukat Merve kolman Prodor Mustafa Kök Kayakocvib