Kiracı Nasıl Çıkarılır?

Kiracı Nasıl Çıkarılır? Kiracıyı evden çıkartmak pek kolay değildir. Sırf kira sözleşmenizin süresinin bitmiş olması ile kiracıyı evden çıkartmaya yetmeyebilir. Somut olayın özelliklerine göre takip edeceğimiz farklı yollar olabilir. Peki bu yollar nelerdir, nasıl uygulanır? 

Ev Sahibi Hangi Durumlarda Kiracıyı Evden Çıkarabilir?

Kiracısını evden çıkartmak isteyen kiraya verenin izleyeceği yollar hangi sebeplerle kiracıyı çıkartmak istediğine göre değişebilmektedir. Bu yollar şöyle sıralanabilir;

  • 1-Kiracı, sözleşmedeki bir kira yılı içinde 2 defa kirasını ödemeyen ve ev sahibi tarafından 2 haklı ihtar çekilen ya da ev sahibi 2 kez icra takibi başlatmış olur ve ödeme emri tebliğ edilip, bu ödeme tebliğleri de haklı ihtar sayılacağı için koşullar gerçekleşmiş olur ve 30 gün içerisinde ödeme yapılmaz ise kiracıyı evden tahliye etme imkânı doğacaktır.
  • 2-Kiralanan taşınmazda kiracı, kiraya verenden habersiz köklü bir değişiklik yapmaya girişmesi, yıkım yapması, kiralanan taşınmazda yüz kızartıcı eylemler gerçekleştiği tespit edilirse tahliye talep edebilir.
  • 3-Şekline uygun bir tahliye taahhütnamesi olan ev sahibi, kiracıyı usulüne göre evden çıkartabilir. Bu seçenekte tahliye taahhüdünün geçerli olup olmadığı önemlidir. 
  • 4-Ev sahibi, ihtiyaç sebebiyle tahliye davası açarak kiracının tahliyesini talep edilebilir. Ev sahibi taşınmaza ihtiyacı olduğunu kendisi ispatlamalıdır. 
  • 5-İçinde hala kiracı varken oturulan evin satılması durumunda yeni malik, kiracıya 1 ay içinde ihtar yollayarak kiracının tahliyesini ister, kiracı evi boşaltmazsa yeni malik ihtardan itibaren 6 ay içinde açacağı tahliye davası ile kiracıyı tahliye edebilir.
  • 6-Kira sözleşmesi 10 yılı geçtikten sonra, artık 10.yılın bitmesine 3 ay kala kiracıya ihtar gönderilerek tahliye talep edilmelidir.

1 yıllık kira sözleşmesi bitince ev sahibi kiracıyı evden çıkarabilir mi ?

Mevzuatımız hazırlanırken kiracıyı koruyacak şekilde hazırlanmıştır. Kanunumuzda 1 Yıllık Kira Sözleşmesi kiracı tarafından süresinde bildirim yapılarak sona erdirilmezse aynı koşullarda 1 yıl daha uzamış sayılır. Kiraya verenin sözleşmeyi feshetme iradesinin bu durumda bir önemi yoktur. Böyle bir durumda kiracıyı sırf sözleşmesinin süresi bitti diye evden çıkartma imkânı yoktur.  

İlgili Sayfa: Kira Davası Avukatı

Yorum yapın

İletişim Bilgileri

Akabe Mah. Yeniceler Cad. My Office A2 Giriş No: 408 Karatay/KONYA

Call Now Button
mersin avukat Tunc sudi tol Palma hukuk Avukat Naci özkan Avukat Hakan mert Kayakocvib Eskişehir boşanma avukatı