Kıdem Tazminatı Kaç Gün İçinde Ödenir ?

Kıdem tazminat ödemesi, işçilerin çalıştıkları süre zarfının işçiye maddi bedel olarak ödenmesi halidir. Ancak tazminat olarak yasal güvence altında olan bu hakkın ve tazminatın gerçekleşebilmesi için gerekli olan ve gerçekleşmesi gereken bazı koşullar vardır. Bu koşullar arasında olmazsa olmaz ön koşul, işçinin ilgili iş yerinde en az 1 (bir) sene süresince çalışması gerekliliğidir. Bununla beraber iş veren, işçinin imzaladığı sözleşme hükümlerine aykırı şekilde işten çıkarılma durumunu yaşatırsa ya da sözleşme bir şekilde feshedilirse, işçi kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadır. Hem iş veren hem de işçi tarafından merak edilen bir konu olan kıdem tazminatı kaç gün içinde ödenir konusu, temelde kıdem tazminatının hesaplanması işlemi tamamlandıktan sonraki süre zarfında ödenmeye başlamaktadır.

Kıdem tazminatı hangi durumlarda alınır konusu belirli koşullara bağlı ve hem iş veren hem de işçi tarafından bazı gerekliliklerin sağlanması ile gerçekleşebilmektedir. Bu işlemler hem iş akdinin feshedilmesi durumunda hem de işçinin zorunlu bir nedenden kaynaklı işi bırakması durumunda yasal olarak ödenebilmektedir. Kıdem tazminatını ise iş veren işçiye ödemektedir.

Ancak tam olarak bu tazminatın kaç gün ya da nasıl bir zaman zarfında ödeneceğine dair yasal bir hüküm yoktur. Kıdem tazminat ödemesinde yer alan bir istisna ise kıdem tazminatı ödemesi gecikirse, ödenecek olan paraya faiz uygulaması yapılabilmektedir.

İhbar ve Kıdem Tazminatı Kaç Gün İçinde Ödenir?

Hem ihbar hem de kıdem tazminat ödemesi, işçilerin İş Kanunu hükümlerinde tanımlanan hakları arasında yer almaktadır. Bu haklar işçinin lehine oluşturulmuş olmakla beraber, bazı istisna durumlarında iş vereni de mağduriyetten koruyabilmektedir. İhbar ve kıdem tazminatları hakkında merak edilen birçok soru vardır. Bu sorulardan birisi ise İhbar ve kıdem tazminatı kaç gün içinde ödenir şeklinde gelişebilmektedir.

Kıdem tazminatı kaç gün içinde ödenir belirli bir süre zarfına ya da yasal ödeme gününe sahip değildir. İş verenin, işçiye ödemek durumunda olduğu kıdem tazminatı için iş veren büyük çoğunlukla işçiyi beklemektedir. İşçi ve iş veren arasında kurulabilecek iletişim neticesinde ılımlı ve olumlu bir şekilde gelişmesi ile tarafların kendi aralarında anlaşması sonucunda kıdem tazminat ödeme süresi belirlenir ve buna uyulur. Ancak kıdem tazminatı konusunda iş veren ile olumlu bir iletişim kurulamıyor ise bu halde işçinin ihtarname çekmesi ve bu işlemi de noter aracılığı ile yapması gereklidir.

Askerlik Kıdem Tazminatı Kaç Gün İçinde Ödenir?

Kıdem tazminatı alınabilmesi için işçi tarafından bazı hükümlerin olması ya da zorunlu bazı durumların meydana gelmesi gereklidir. Zorunlu askerlik hizmeti bu durumlar arasında yer almaktadır. Askerlik durumu nedeni ile işten ayrılmak zorunda kalan işçi için kıdem tazminatı ödemesi yapılmaktadır. Bu konuda merak edilen husus ise askerlik kıdem tazminatı kaç gün içinde ödenir sorusu olmaktadır.

Bu konuda askerlik için işten ayrılmak durumunda kalan kişi, en az 8 (sekiz) haftalık bir ihbar sürecini kullanmalı, yani bu süre zarfı başlamadan iş verene askere gitmek zorunda olduğunu bildirmelidir. Kıdem tazminatı kaç gün içinde ödenir sorusunun cevabı ise işçinin bulunduğu durum ve aciliyet durumuna göre iş veren tarafından belirlenebilmektedir.

Kıdem Tazminatı Kaç Gün İçinde Ödenir?

Kıdem tazminatı ödemesi için İş Kanunu uyarınca net bir hüküm ve zaman aralığı yoktur. Bu konuda kıdem tazminatı verileceği ve ne kadar verileceği netleştirildikten sonra iş veren ve işçi arasında bir iletişim sürecinin başlaması gereklidir. Kıdem tazminatı kaç gün içinde ödenir konusu, net bir gün aralığına bağlı olmadığı gibi bu konuda iş verenin işçiyi mağdur etmemesi adına olabilecek en makul sürede kıdem tazminatı ödemesini yapmalıdır. Kıdem tazminatı kaç gün içinde ödenir konusunda iş verenin dikkat etmesi gerekir, aksi halde işçinin, noter aracılığı ile iş verene ihtarname çekmesi hakkı vardır.  

Kıdem tazminatı ödeme süresi ne kadar?

Kanuni olarak belirli bir gün ve zaman belirlenmemiştir. fakat alacaklının mağdur olmaması adına en kısa sürede yapılması önerilmektedir.

Ihbar tazminatı ödeme süresi kaç gündür?

2-8 hafta aralığında çalışma zamanına göre ödeme yapılmaktadır.

Tazminat ödemeyen işveren nereye şikayet edilir?

Alo 170 şikayet hattına şikayet edilebilir. Bu numara 7/24 çalışmaktadır.

“Kıdem Tazminatı Kaç Gün İçinde Ödenir ?” üzerine 8 yorum

 1. Merhaba kıdem yazısı ile 1. 03 . 2023 işten ayrıldım 7000 gün kısmı emeklilik olarak tazminat için 6 sene 2 aylık bir çalışmam var 27 Mart’ta tazminatın yatacağını belirtildi yatmassa nasıl bir hareket etmem gerekiyor hesap lamalardan aşağı bir kıdem paranın yatması hâlinde nereye bsşvurabilirim

  Yanıtla
 2. 17 Mart 2023 tarihi itibarı ile çalışmakta olduğum iş yerimden eyt ile emekli olmak için iş akdimi fesh ettim.
  İşten ayrıldım tarafıma işten ayrılış bildirgesi iletildi.
  Bugün 24 Mart 2023 kıdem tazminatim ödenmediği gibi ne zaman odenecegine dair bilgi almak için iletişim de kuramiyorum.
  Tazminatın bir abn önce ödenmesi için ne yapmam gerekir?
  Yardımlarınız için
  Teşekkür ederim

  Yanıtla
 3. Aynı şekilde benimde başımda. Bir iş yerinde 21 yildir calismaktayim.ve eyt koşullarından dolayı emeklilik için mart 07.2023 de çıkışını aldım bir gün sonra yönetimi işlerine giris yapildi fakat kidem tazminatimı kazalarında para az olduğundan dolayi.alacagim paranın yarısından bile az bana kıdem tazminatını ödeyelim kalanı yazın verelim dediler ben kabul etmedim 5 ay veya 10 aysonrane zaman benim kıdem tazminatimi denklestirirseniz o zaman verin dedim.ama işveren ille 2 taksit halinde vermek istiyor yasada var diyor.bu durumda yasal hakkımı aramak için nereye müracat etmeliyim.tşk ler

  Yanıtla
 4. 26 yıldır aynı firmadayım aşaı yukarı 300 bin tl tazminatımı en fazla kaç taksitle öder kanunen ben tazminatı peşin alabilrmiyim veya işyeri kanunen kaç taksitle verebilir

  Yanıtla
 5. Malulen emekli oldum 2023 mayıs ayında sigortadan ayrıldım 2 buçuk sene tazminat im var 7 aydır alamıyorum ne yapmam gerekiyor .tskler…

  Yanıtla
  • Merhaba,
   Danışmalık Hizmetimiz 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu uyarınca ücretlidir.
   Ücretler ve diğer hususlarla ilgili ayrıntılı bilgi almak için mesai saatleri içerisinde 0551 081 77 10 numaralı hattan bizlere ulaşabilirsiniz.

   Yanıtla

Yorum yapın

İletişim Bilgileri

Akabe Mah. Yeniceler Cad. My Office A2 Giriş No: 408 Karatay/KONYA

Call Now Button
mersin avukat mersin avukat adana avukat Avukat Hakan mert izmir avukat libertas hukuk konya avukat istanbul avukat Eskişehir boşanma avukatı