Kadın Evi Terkederse Nafaka Alabilir mi?

Evi terk eden kadın nafaka ve tazminat alabilir mi sorusu günümüzde boşanma davalarında taraflar tarafından en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Kadın evi terk ederse nafaka alabilir mi ? Bu soruya yanıt vermek için evi terk etme nedenlerinin hukuki boyutlarının doğru incelenmesi gerekir. İlgili kanunlarda boşanma sebebi olarak görülen evi terk etme durumunda, terk eden kişilerin hukuki bir dayanağa sahip olması ve terk nedeninin geçerli sebeplere dayanması gerekir.

Herhangi bir geçerli neden olmadan veya keyfi olarak yapılan evi terk etme durumlarında ise kadın veya erkeklerin nafaka ya da tazminat alması mümkün değildir. Geçerli bir nedene dayanan terklerde ise kadın evi terk ederse nafaka alabilir mi sorusunun yanıtı evet olacaktır.

Buna da bakabilirsiniz: Boşanma Dilekçe Örneği

Evi Terk Eden Kadın Tazminat Alabilir Mi ?

Evi terk eden kadın tazminat davası açması için terk nedeninin haklı gerekçelere dayanması gerekmektedir. Boşanma davası içinde açılacak bu tazminat davasında terk etmeye neden olan gerekçelerin haklı nedene dayanması ve delillerin sunulması son derece önemlidir. Keyfi biçimde evini terk eden kadın veya erkek herhangi bir tazminat talebinde bulunmayacaktır. Maddi ve manevi tazminat davaları boşanma davaları içinde kusursuz olan tarafın kusurlu taraftan hak talep etmesini ifade eder. Bu durumda da bir mağduriyetin ve terkin somut sebeplere dayanmasının önemi büyüktür.

Kanunlarda belirlenen gereceklere dayanarak evlerini terk eden kadınların bu yönüyle tazminat almaları mümkündür. Ancak herhangi bir geçerli neden olmaması durumunda tazminat talep edilse de olumlu yanıt alınamayacaktır.

Kadın Evi Terk Ederse Nafaka Alabilir Mi ?

Boşanma sonrasında nafaka alma şartları birçok farklı unsura bağlanmıştır. Yasalar çerçevesinde 3 tür nafaka çeşidinden bahsedilebilir. Bunlar:

  • Tedbir Nafakası
  • Yoksulluk Nafakası
  • İştirak Nafakası

Olarak sıralanır. Her biri kendi içinde farklı şartlara sahiptir. Tedbir nafakası boşanma davasının karara bağlanmasına kadar olan süreçte, mahkeme devam ettiği sürece ödenen nafaka türüdür. Yoksulluk nafakası ise boşanma sonrasında çocukların ve eşin hayatlarını idame etmeleri için ekonomik durumu boşanma sonrasında bozulacak kişiler için verilir. Boşanma kararından sonra verilen nafaka ise iştirak nafakası olarak tanımlanacaktır.

Nafaka Alma Şartları Nelerdir?

Nafaka şartları nafaka türlerine göre belirlenmelidir. Boşan davası süresince ve boşanma davasından sonra nafaka ödemeleri gerçekleştirilir. Eğer evi terk eden kadın haklı gerekçeler ile evi terk etmişse nafaka veya tazminat alabilir. Bunun yanı sıra:

  • Hiç geliri olmayan veya düşük gelirli olanlar.
  • Boşanma sonrasında başkası ile evlenmemiş olanlar.
  • Boşanma nedeniyle yoksulluğa düşen eş ve çocuklar.
  • Boşanmada kusuru karşı taraftan daha çok olmayanlar vb.

Temel şartları taşıyan kişilerin nafaka alması mümkündür.

Hangi Durumlarda Evini Terk Eden Kadın Nafaka Alabilir?

Kadının evi terk etmesi veya erkeğin evi terk etmesi durumunda boşanma davasında kusurlu taraflar incelenecektir. Eğer kanunlarda belirtildiği gibi haklı nedene bağlı bir terk etme durumunda nafaka veya tazminat alınabilir. Evi terk etmenin hukuki olarak geçerli nedene bağlı olduğu durumlar:

  • Eşler arasında şiddetli geçimsizlik.
  • Eşlerden birinin terk eden tarafa şiddet, taciz gibi davranışlarda bulunması.
  • Müşterek yaşamaya elverişli durumlarını olmaması vb.

Genel olarak evi terk etmenin haklı nedenleri arasında yer almaktadır. Bu tip durumlara bağlı olarak kadın evi terk ederse nafaka alabilir mi sorusunu yanıtı olumlu olacaktır. Ancak keyfi olarak kadının evi terk etmesi durumunda en az 6 ay sürenin geçmesinin ardından dava açılabilir.

Yorum yapın

Avcılar Avukatlık ve Hukuki Danışmanlık Almak İçin Lütfen İletişime Geçiniz.

Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E5 Yanyol Cd. Ataköy Towers A Blok No:109 AVCILAR / BAKIRKÖY / İSTANBUL

Call Now Button
ankara en iyi ingilizce kursu Avukat Tunc sudi tol Palma hukuk Avukat Ceyhun guvel Avukat Naci özkan Avukat Hakan mert Avukat Merve kolman Prodor Mustafa Kök Kayakocvib