İcra Borcunu Avukata Ödeme

Hukuki uygulamalarda icra dosyası kapatılırken hangi yöntemin tercih edilmesi gerektiği merak konusu olmaktadır. İcra dosyasının kapatılması evresinde başvurulabilecek iki yöntem söz konusudur. Bunlardan biri icra müdürlüğüne doğrudan ödeme yapılması, diğeri haricen ödeme yapılmasıdır. Bir alacaklı borçlu kişiden kendi çabaları ile alacaklarını elde edemez ise icra borcunu avukata ödeme aracılığı ile ya da avukatsız şekilde kendisi icra takibine başvuru yapabilmektedir.

Bu takip başlarken alacaklı kişiden başvuru harcı ve peşin harç adında harçlar alınmaktadır. Takip başlatılmasından sonra ise, bu takibi avukat yürütüyorsa bu harçlara vekâlet suret harcı da eklenmektedir. Borçlu kimse, cezaevi harcı dışındaki alacak, masraf, faiz, vekâlet ücreti ve harçlardan sorumlu olmaktadır. Dosyanın hangi evrede borcunun kapatılıp infazının yapılacağına göre tahsil harcı oranı değişmektedir.

İcra Borcu Dosyasını Kapatmak

Borcunu ödemek ve icra borcu dosyasını kapatmak isteyen borçlu kişi, icra müdürlüğüne başvurarak, borçlu olduğu dosya ile ilgili kapak hesabı yapılmasını talep edebilmektedir. Sonuca göre, borcunu öderse dosya ile yasal sorumluluğu bitmektedir. Hacizli malları varsa malların üzerindeki hacizlerin kaldırılmasını ister. Bir başka yol da borçlu kişinin alacaklının avukatı ile iletişim kurarak biz çözüme ulaşmaya çalışmasıdır. Bu yol ile yapılacak ödemeler avukat ile alacak ile alacaklı inisiyatifine göre şekil almaktadır. Bu duruma hukuki uygulamada borcun haricen tahsili de denir. Yani bir nevi icra borcunu avukata ödeme şeklinde gerçekleşir. İlgili borcun tamamı ödendiğinde alacaklı kişinin avukatı ya da kendisi borcun haricen tahsil edildiğine ilişkin bir dilekçe yazar ve dosyanın kapatılma talebini icra müdürlüğüne vermektedir.

İcra borcunu avukata ödeme yani haricen ödeme şeklinde tarafların arasında pazarlık yapma olanağı bulunmaktadır. Pazarlık edilebilecek kalemler takipte kesinleşen miktar, mevcut vekâlet ücreti, faiz vb. kalemlerdir. Devletin alacağı tutarlar haricinde yapılacak olan bu pazarlığa icra müdürlüğü müdahale etmemektedir. Bu yolun en iyi avantajı, ilgili tarafların haricen icra borcunu ödedikleri durumda ve haricen tahsil bildirimini icra müdürlüğüne yapmaları halinde, icra dairesine yapılacak ödemede kesilen tahsil harcına göre yarı yarıya düşmekte olmasıdır. Bu tutar, doğrudan icra dairesine ödeme yapılması durumunda, tutarların net olarak yarısıdır. Ayrıca tahsil harcından ziyade haricen ödeme şekline göre kapatılan icra dosyasında da alacaklı kişinin ödemekle yükümlü olduğu yüzde ikilik cezaevi harcı da alınmamaktadır.

Bu yol da dikkat edilmesi gereken husus, alacaklı kişi tahsil bildirimini icra müdürlüğüne yapmadığı durumda icra dosyası açık kalmaktadır. Bu durumda icra borcu olan kişinin icra dosyası açık olduğundan her an haciz işleminin gerçekleşebilme durumu vardır. Bu nedenle icra dosyasının icra müdürlükleri tarafınca kapatılmasının sağlanması borçlu kişinin hakkında tekrar haciz yapılmasını önlediğinden, haricen icra borcunu avukata ödeme akabinde alacaklı kişi tarafından ilgili icra dosyasına haricen tahsil edildiğine dair bildirimde bulunması sağlanmalıdır.  Gerekli tahsil harcı da dosyaya yatırılarak dosya kaydı kapatılmalıdır.

İlginizi çekebilir: Tenkis Davası

“İcra Borcunu Avukata Ödeme” üzerine 5 yorum

 1. Merhaba 2023 yilinda 90 tl kapida odemeli bir saglik macunu siparisini evde olmadim icin teslim alamadigim icin istanbuldan bir hukuk burosundan telefonuma sms geldi,, 2023 yilinda kapida odemeli bir urunu teslim almadigim icin sirkete zarar vermisim, dolasiyla ayni gun cinde odeme yapmadigim taktirde edevlet uzerinden icra dosyasi acilacigina dahil bir sms geldi,, panik oldum hemen hukuk burosunu geri aradim , bana 15 dk icinde parayi odemmesem ,borcum e-devlet islenecekmis,, ne kadar borcum var dedim ? 9560,tl dediler ancak 1500 tl odersem dosta kapanirmis dendi.
  Bana whatsapp uzerinden iban gonderdi hukuk burosu , bende 1500 tl odeme havale cektim bunun uzerine bana islak imzali borcunu odemistir , bbaska borcu yoktur diye belge gonderildi,, ancak parayi odedigime ragmen 2 gun hukuk burosu sonra edevlet uzerinden ayni sirket olmak uzere bana icra dosya si acmis,,, ve borcludur diye gorynuyor , silinmemis .. lutfen ne yapmakiyim .yurt disindan geliyorum ulkemde pek bilmiyorum bu konulari cok Rica ediyorum , bir you gosterirmisiniz lutfen, Teşekkür ederim kolay gelsin selamlar

  Yanıtla
 2. İcra borcumu alacaklı tarafın avukatına ibanına göndermek suretiyle ödedim fakat avukat icra dairesine bildirmemiş bir kaç defa aradım mahkemedeyim vs diyerek bildireceğini söylemesine rağmen hala bildirim gerçekleşmemiş böyle bir durumda ne yapılabilir

  Yanıtla
 3. İyi günler icra borcumu tebligattaki vakıfbank hesabına yatırdım bankadan bundan sonra ne adım izlemeliyim

  Yanıtla
 4. Borcum olan bankayla müşteri hizmetlerini aradım ses kaydı var beni şubene git diye yolluyor ben şubeye gidiyor beyefendi merkezle görüşün diyorlar ve şuan icra işlemine başlamışlar ne yol izlemem gerekiyor saygıyla size sunuyorum lütfen bir cevap yazın

  Yanıtla

Yorum yapın

İletişim Bilgileri

Akabe Mah. Yeniceler Cad. My Office A2 Giriş No: 408 Karatay/KONYA

Call Now Button
mersin avukat mersin avukat adana avukat Avukat Hakan mert izmir avukat libertas hukuk konya avukat istanbul avukat Eskişehir boşanma avukatı