Güvenlik Soruşturması Ne Kadar Sürer ?

Güvenlik soruşturmaları yapıldığında belli amaçlar doğrultusunda bu işlemler gerçekleştirilecektir. Güvenlik soruşturmasına sebep olan gerekçeler kişinin kamusal haklara sahip olup olmadığının anlaşılmasına yöneliktir. Bu soruşturmalar yapılacağı zaman bir talep karşısında harekete geçileceğinden herhangi bir makamın talebi gerekecektir. Bazı durumlarda kurumlar da bireylerden güvenlik soruşturmasına yönelik raporlar isteyebilirler. Bu soruşturmaların tamamlanması için gerekli olan sürelerin beklenmesi bir zorunluluktur. Bu soruşturmalarda elde edilecek bilgilerin çoğunlukla kişilerle paylaşılmadığı görülecektir. Kişi bu tür bir soruşturmadan haberdar olması durumunda ve soruşturmada asılsız bilgilerin yer aldığını düşünüyorsa yargıya başvurma hakkına da sahiptir. Güvenlik soruşturması yapılacağı zaman araştırma yapılacak kaynaklar arasında sabıka kayıtları, fişleme raporu adı verilen belgeler ve adreste inceleme yer alır. Adli sicil kayıtları da denen sabıka kaydı belgeleri kişilerin herhangi bir hukuksal ceza alıp almadığı yönünde bilgiler içerir. Güvenlik Soruşturması Ne Kadar Sürer ? Bu soruya yanıt arayan kişilerin bilmesi gereken detaylar olacaktır.

Güvenlik Soruşturması Ne Kadar Sürer ?

Sabıka kaydı olarak isimlendirilen evraklarda kişiye ait geçmiş yaşamında karşılaştığı hukuksal süreçler varsa kayıt altına alınmış olacaktır. Kişinin ehliyetine el konulmasından hapis cezası almışsa bu süreçlere kadar olan tüm bilgiler bu evraklarda yer alır. Kişi bir aftan yararlanmış ya da adli para cezası ile de cezalandırılmış olsa dahi bu bilgiler de sabıka kaydında yer alacaktır. Bu kayıtlar adli sicil bürolarında tutulur ve güvenlik soruşturması esnasında bu bilgiler kaynak olarak kullanılır. Fişleme raporları ise istihbarat birimleri tarafından tutulan kayıtları ihtiva edeceğinden dikkate alınacak evraklar arasında bunlar da yer alacaktır. Fişleme raporları bu kayıtları tutan kişilerin şahsi fikirlerini de içerebileceğinden objektifliğine şüpheyle yaklaşılması gereken belgeler arasında olacaktır. Soruşturma süreçlerinde adreste inceleme yapılması da soruşturmanın ayrı bir boyutudur.

Adreste inceleme aşaması da kişinin yaşadığı çevresinde yapılan araştırmaları kapsar ve bu araştırmanın da objektif bir bakış açısını yakalaması zordur. Soruşturmaya konu olan bireyin çevresinde görüşülen kişilerin tarafsız yanıtlar vermeme ihtimali her zaman söz konusu olabilir. Soru sorulan bireylerin araştırma yapılan kişiye karşı şahsi bir kızgınlıkları olması durumunda yanıltıcı yanıtlar vermesi de ihtimaller arasında olacağından güvenilir bir durum yaratmayacaktır. Bu sebeplerle soruşturmanın son ayağı olan bu kısma da şüpheli bir yaklaşım sergilemek yerinde bir karar olacaktır. Bu tür bir soruşturma için belirlenen süre yaklaşık olarak 60 iş günüdür. Bu soruşturma kapsamında kişilerin kolluk kuvveti tarafından aranıp aranmadığı da dikkate alınacak bir konudur. Soruşturmaya konu olan bireyin yasadışı bir kuruluşa üye olması durumunda hakkında verilecek karar olumsuz olacaktır. Güvenlik Soruşturması Ne Kadar Sürer ?Sorusu için ortalama bir sürenin varlığından söz etmek mümkündür.

Güvenlik Soruşturması Ve Arşiv Araştırması

Güvenlik soruşturmasının bazı noktalarda sübjektif kararlara mahal vermesi sebebiyle kişiler kanuni haklarını aramak konusunda özgürdürler. Bu tür bir soruşturmaya maruz kalan kişi haksızlığa uğradığını düşünmesi durumunda itiraz etme hakkına sahiptir. Bu durumda da yapması gereken 60 gün içerisinde dava açmaktır. Kişilerin hak kaybı yaşamaması kendilerine verilen dava açma hakkıyla güvence altına alınmak istenmektedir. Fişleme raporlarının ve adreste inceleme aşamalarının sübjektif yaklaşımlara zemin hazırlaması kişinin haksızlığa uğramasına neden olabileceğinden bu davalar aracılığı ile hak ihlalleri önlenmiş olacaktır. Güvenlik Soruşturması Ne Kadar Sürer ?Sorusunu yönelten bireyler açısından verilebilecek yanıtlardan biri de bu soruşturmaların yaklaşık olarak 60 gün sürdüğü yönündedir. Soruşturma sonuçları hakkında bireylerle detaylı bilgiler paylaşılmamakta kişiler bu soruşturma sonuçlarına yönelik olarak sadece müspet ya da menfi olduğu yönünde bilgi alabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Bilişim Suçları Nereye Şikâyet Edilir?

“Güvenlik Soruşturması Ne Kadar Sürer ?” üzerine 2 yorum

  1. Bende 2828 kanuna göre İstanbul bakırköy adliyesine atandım yaklaşık evraklarını dolduralı 3 ay oldu ve geçti hala ise baslayamadim ve oldu olmadı diye tarafıma bilgide edinmemistir benim bu konu hakkında napmam gerekiyor ??

    Yanıtla

Yorum yapın

İletişim Bilgileri

Akabe Mah. Yeniceler Cad. My Office A2 Giriş No: 408 Karatay/KONYA

Call Now Button
mersin avukat mersin avukat adana avukat Avukat Hakan mert izmir avukat libertas hukuk konya avukat istanbul avukat Eskişehir boşanma avukatı