Ev Sahibinin Kiracıyı Evden Çıkarma Süresi

Ev Sahibinin Kiracıyı Evden Çıkarma Süresi 2023 yılında nedir? Kiracıyı evden çıkarma sebebine göre, evden çıkarma süresi de değişiklik gösterebilir.

Ev Sahibinin Kiracıyı Evden Çıkarma Süresi 2023

Mesela kiracıyı ihtiyaç sebebiyle çıkarmada ev sahibinin hem haklı bir sebebinin bulunması, hem de ihtardan itibaren kiracının 6 ay daha evde kalma hakkı vardır. Tahliye taahhütnamesine dayalı kiracıyı evden çıkartmaya çalışıyorsak tahliye taahhütnamesinin bitiminden itibaren 1 ay içinde ev sahibi tahliye davası açılmalıdır. Sürenin hesaplanmasında kiracıyı hangi sebeple evden çıkartmaya çalışacağımız ve elimizde hangi belgelerin bulunduğu önemlidir.

Ev sahibi kiracıyı hemen çıkarabilir mi ?

Sözleşme devam ettiği sürece kiracının hakları da hukuken korunmaya devam edecektir. Bazı değişik şartlarda kiracıyı evden çıkarmak daha kolay ve kısa sürebilmektedir. Ev sahibinin kiracıyı hemen evden çıkartabilmesi için 1 olay daha göz önüne çıkmaktadır. Bu durum kiracının özenle kullanma ve komşularla saygı gösterme yükümlülüğünü yerine getirmemesidir. Bu durumda yine de bir ihtar çekilerek kiracıya en az 30 günlük bir süre tanınmalıdır.

Ev sahibi 5 yılın sonunda kiracıyı evden çıkarabilir mi ?

Kira sözleşmesinin 5 yılı doldurması kiracının evden çıkartılması bakımından değil, 5 yılın sonunda artık kira miktarı için anlaşamayan kiracı ve kiraya verenden birinin  kira bedelinin tespiti davası açılabilmesi için haklı sebebi olması açısından önemlidir. 5 yılın sonunda açılan kira tespit bedeli davası için artık mahkeme, yeni kirayı tespit ederken 5 yıl geçtiği için  TÜFE oranıyla sınırlı kalmaksızın yeni kira bedelini belirleyebilecektir.

İlgili Sayfa: Kira Avukatı

Yorum yapın

Avcılar Avukatlık ve Hukuki Danışmanlık Almak İçin Lütfen İletişime Geçiniz.

Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E5 Yanyol Cd. Ataköy Towers A Blok No:109 AVCILAR / BAKIRKÖY / İSTANBUL

Call Now Button
ankara en iyi ingilizce kursu Avukat Tunc sudi tol Palma hukuk Avukat Ceyhun guvel Avukat Naci özkan Avukat Hakan mert Avukat Merve kolman Prodor Mustafa Kök Kayakocvib