Eda Davası Nedir ?

Eda davası nedir sorusunun yanıtı, medeni usul hukukuna dâhil olan bir dava çeşidi olarak verilebilir. Eda davaları, edim davaları olarak da adlandırılır. Eda davalarının açılabilmesi için çeşitli gerekçeler mevcuttur. Bu gerekçeler üç temel başlıkta toplanır. Bunlar; davalının bir şey vermesi, davalının bir şey yapması veya davalının bir şeyi yapmamasıdır. Davacı, eda davasını açarken bu üç gerekçeden birini yazılı olarak başvuru yaptığı yetkili mahkemeye sunar. Ayrıca davacı, davalıya eda davası açarken yazılı kanıtlarını da mahkemeye teslim eder. Peki, eda davaları hangi amaçla açılır? Eda davalarının amacı genellikle davalıdan bir şey yapmasını istemenizdir. Örneğin bir kiracınız var ve evinizden çıkmasını istediğiniz halde evinizden çıkmıyor. Siz bu durumda eda davası açarak kiracınızın evinizi boşaltmasını talep edersiniz. Örneğin, birine borç verdiniz, ancak borç verdiğiniz kişi borcunu size ödemiyor. Siz yine bir eda davası açarak o kişiden size olan borcunu ödemesini talep edersiniz.

Eda Davası Ne Demek ?

Eda davası nedir sorusu, bir davacının yaşadığı bölgedeki yetkili mahkemeye, davalı olduğu kişiden bir şey yapmasını talep ettiği dava türüdür şeklinde de yanıtlanabilir. Bu davalar çoğunlukla kişiler arasında yaşanan maddi anlaşmazlıklardan doğan davalardır. Bu davalardan sorumlu olan mahkemeler, asli hukuk mahkemeleridir. Edim davaları olarak da adlandırılan bu davalar herhangi bir konuda açılabilen davalardır. Edim davası açmak istiyorsanız talebinizin gerekçesini gösteren belgeler ve eda dava dilekçesi ile birlikte mahkemeye müracaat edebilirsiniz.

Eda Davası Dilekçe Örneği

Eda davası nedir sorusunun yanıtı, Hukuk Muhakemeleri Kanununun 105. maddesinde açıklanmıştır. Bu maddeye göre; eda davaları davalının bir şeyi yapıp yapmamasını talep eden bir dava çeşididir. Bir eda davası açmak için eda davası dilekçesiyle bölgenizdeki yetkili asli hukuk mahkemesine başvurmanız gerekmektedir. Eda davası dilekçe örneği, davacı ve davalının adını ve soyadını, davanın konusunu, davanın nedenini ve dava kanıtlarını içeren bir dilekçedir. Eda dilekçesi vermek istiyorsanız, dilekçenizde ad, soyad, adres bilgilerinizin yanı sıra, dellillerinizi, hukuki gerekçelerinizi, sonuç ve taleplerinizi de yazmalısınız. Eda davası dilekçe örneği internetten indirip yazıcıdan çıktısı alınarak doldurulabilmektedir.

Tespit ve Eda Davası Birlikte Açılabilir Mi ?

Hukuk Muhakemeleri Kanununun 106. maddesine göre, eda davası açılabilecek davalarda, aynı zamanda tespit davası açılamaz. Tespit ve eda davaları birbirlerinden farklı davalardır. Tespit davalarında sadece bir durumun tespiti yapılır ve davalıdan bir şey yapıp yapmaması talep edilmez. Mahkemelerde karışıklığa yol açmamak için eda ve tespit davaları birlikte açılamamaktadır. Tespit davası, bir durumun var olup olmadığını tespit eden davalardır. Bu davaların sonucunda herhangi bir koşul ve yaptırım yoktur. Eda davası nedir sorusunun yanıtını merak ediyorsanız ve bir eda davası açmak istiyorsanız, aynı zamanda talebinizin tespit edilebilmesi için tespit davası açmak da istiyor olabilirsiniz. Ancak mahkemelerimiz bu iki davanın aynı anda açılmasına izin vermemektedir. Eda davası yerine tespit davası açarsanız, bu durumda ise mahkeme davanızı tamamen reddedebilmektedir. Örneğin, evinizdeki kiracının size ödediği kiranın düşük bir ücret olduğunu düşünüyor, kiracınızı evinizden çıkarmak istiyorsunuz. Bu durumda eda davası açarken, evinizin kira bedelinin tespiti için bir tespit davası açmanız mahkemelerimiz tarafından kabul edilmemektedir. Böyle bir durumda yapmanız gereken şey, yazılı belgeleriniz ve eda dilekçenizle birlikte bölgenizdeki yetkili mahkemeye başvurmak olacaktır. Eda dilekçenizde evinizin gerçek değerini ve kiracınızın size bu değerin çok altında kira ödediğini belirtmeniz yeterli olacaktır. Bu yüzden eda davası açmayı düşünüyorsanız tespit davası açmadan, yalnızca eda davası açmanız gerekmektedir.

Yorum yapın

İletişim Bilgileri

Akabe Mah. Yeniceler Cad. My Office A2 Giriş No: 408 Karatay/KONYA

Call Now Button
mersin avukat mersin avukat adana avukat Avukat Hakan mert izmir avukat libertas hukuk konya avukat istanbul avukat Eskişehir boşanma avukatı