Çekişmeli Boşanma Nedir ?

Bir birlerine evlilik kurumu ile bağlı olan kişilerin bir süre sonra ayrılmaya karar vermesine boşanma denilmektedir. Boşanma davaları Aile Mahkemelerinde görülmektedir. Dava iki tarafın uyması gereken kuralların belirlenmesiyle sonuçlanmaktadır. Boşanma davaları iki farklı çeşitte açılabilmektedir. Bunlardan ilki ve kolay olanı anlaşmalı boşanma davasıdır. Diğer boşanma davası türü olan ve oldukça uzun süreler boyunca devam eden dava türüne de çekişmeli boşanma denilmektedir. Çekişmeli Boşanma Nedir sorusunun en kısa tanımı tarafların anlaşamadığı veya iki tarafında kendilerini haklı gördükleri ve kazanmak istedikleri dava denilebilir. Eşlerin kendisini haklı olarak gördüğü ve hatanın karşı tarafta olduğunu iddia ederek bunu kanıtlamaya çalıştıkları bu davalar uzun sürebilmektedir.

Boşanma Davalarının Sebepleri

Boşanma davaları temel olarak iki farklı sebeplerde toplanır. Özel ve Genel sebepler ikiye ayrılan davalarda bu sebeplere göre şekillenmektedir.


Özel boşanma sebeplerinde kanunlar tarafından belirlenen sebepler şunlardır.
1- Aldatma nedeniyle açılan boşanma davaları.
2- Onur kırıcı davranış veya kötü davranışlar ve ayrıca hayata kastı içeren boşanma davaları.
3- Haysiyetsiz hayat sürme ve suç işleme sebepleriyle boşanma davası.
4- Taraflardan birinin terk etmesi sebebiyle boşanma davası.
5- Akıl ve ruh sağlığı problemleriyle oluşan boşanma davası.

Bu sebeplerden ötürü açılacak davalarda bu sebeplerin kanıtlarının çok net bir şekilde olması gerekmektedir. Genel boşanma sebepleriyse isminden de anlaşılacağı üzere genel olarak işlenebilecek ve bu 5 sebep kapsamına girmeyen tüm sebepleri içine almaktadır. Çekişmeli Boşanma Nedir için verilecek bir diğer cevapta karşı tarafın suçunu kesin delillerle ispatlanacak boşanmalar diyebiliriz.

Boşanma Davalarında Kusur İspatı

Boşanma davalarında kusurun ispatı çok önemlidir. Bu bağlamda belli başlı kolay bir şekilde ispat edilebilecek kusurlar vardır. Örneğin eşler üzerine düşen sorumlulukların yapılmaması, maddi gerekliliklerin karşılanmaması, sürekli tartışma ortamı içerisinde huzursuz bir aile düzeni, eş ailelerinin evliliğe karşı müdahaleleri gibi birçok farklı genel sebep sunulabilir. Bu tarz kusurların ispatı için genellikle tanıklardan faydalanılmaktadır. Şiddet olayları içinde emniyet güçlerine yapılan şikâyetler ve darp raporları kullanılabilir. Bu kusur ispatları Çekişmeli Boşanma davalarında da kullanabilir kusurlardır. Bu kusurların ispatı durumunda kusursuz eşin bu kusurlar sebebiyle yaşadığı sıkıntılar sebebiyle tazminat kazanma hakkına sahip olacaktır.

Çekişmeli Boşanma Davalarında Mal Paylaşımı

Mal paylaşımı konusunda alacağınız en iyi önlem doğru bir avukatlık bürosuyla çalışmak olacaktır. Mevzuatı ve yasaları bilen ve sizin yerinize kendini koyarak olayları objektif bir şekilde inceleyen avukatlarla çalışmanız sizin yararınıza olacaktır. Çekişmeli Boşanma Davaları mal paylaşımı olarak genelden farklılık gösterebilen davalar olabilmektedir. Özellikle ispatlanması durumunda şiddet ve aldatma gibi suçlarla tarafların boşanması durumunda mal paylaşımı oranları değişiklik göstermektedir. Elbette size bu konularda yardımcı olacak boşanma avukatı ekibinin bu tür davalara girme tecrübesiyle de bu tarz durumlardan daha net bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma davaları genel olarak bir iki celsede son bulan davalardır. Fakat özelikle Çekişmeli Boşanma Davaları süre bakımından daha uzun sürebilmektedir. Davalı tarafın kusurlu olduğu kesin hükümlerle kanıtlanana kadar davalar devam eder. Tanıkların dinlenmesi veya varsa diğer kurum ve kuruluşlardan gerekli evrakların temin edilmesi başlıca işlemlerden bazılarıdır. Bu sürecin uzunluğu davalının mağduriyet sebebi olarak gösterdiği kusurla da bağlantılıdır. Bazı kusurların kanıtı için birden fazla tanığın dinlenmesine, evrakların teminine ve davalının işlediği kusurun kesin ispatlarına ihtiyaç vardır. Bu davaların uzaması da mahkeme masraflarının artmasına sebebiyet verecektir. Bu tür problemlerle karşılaşmamak ve davanızın daha kısa bir zamanda sonuçlanması için deneyimli avukat kadromuzdan faydalanabilir, davanızın seyriyle ilgili yapılacak görüşmelerle karşılaşacağınız durumları daha önceden öğrenebilirsiniz.

Yorum yapın

İletişim Bilgileri

Akabe Mah. Yeniceler Cad. My Office A2 Giriş No: 408 Karatay/KONYA

Call Now Button
mersin avukat Tunc sudi tol Palma hukuk Avukat Naci özkan Avukat Hakan mert Kayakocvib Eskişehir boşanma avukatı