Boşanma Dilekçe Örneği

Boşanma dilekçe örneği ülkemizde genelde iki farklı türde gerçekleşen boşanma davalarının türüne göre belirlenecektir. Çekişmeli ve anlaşmalı olarak gerçekleşen bu davaların yapısına ve her iki tarafın da taleplerine göre dilekçeler uzman bir boşanma avukatı tarafından hazırlanarak ilgili yerlere teslim edilmesi gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma davası dilekçe örneğinde tarafların evlilik sonrasında ortaya çıkacak tüm konularda anlaşmaya vardıklarının ifade edilmesi ve bunun bir boşanma protokolü ile düzenlendiğinin belirtilmesi gerekir. Bu yönüyle her iki tarafında da anlaşmasına bağlı olarak görülen bu davalar çok daha kısa sürede sonuç bulmaktadır.

Çekişmeli boşanma davalarında ise tarafların evlilik sonrasında dair belirli konularda anlaşamadıklarını ifade eder. Çekişmeli davalar daha uzun ve zorlu bir süreci beraberinde getirecektir. Çekişmeli boşanma davası dilekçesinde bu nedenle boşanma konusunun ve boşanmaya ilişkin uyuşmazlığın ve boşanma sebeplerinin ilgili kanunlara dayanarak ayrıntılı bir şekilde ifade edilmesi ve boşanma dilekçe örneği kapsamında bu dilekçelerin hazırlanması gerekir.

Boşanma Dilekçe Örneği

Boşanma davası dilekçesi iki türlü hazırlanmalıdır. Dava türüne göre anlaşmalı veya çekişmeleri boşanma davaları için farklı şekillerde dilekçelerin hazırlanması gerekir. Boşanma dilekçesinde yer alması gereken ve yazılması dikkate alınması gereken başlıca unsurlar:

  • Davalının/davacının ikametgahı veya eşlerin son 6 içinde birlikte kaldığı yerin aile mahkemelerine yönelik yazılır.
  • Dilekçede tarafların isim ve soyisimleri, T.C. kimlik numaraları ve adres bilgileri yer almalıdır.  
  • İçeriğine göre anlaşmalı veya çekişmeleri olarak ayrı kurallara göre hazırlanmalıdır.

Her iki dava türüne göre anlaşmalı veya çekişmeli boşanma davasında dilekçe hazırlanması beraberinde farklı kuralları getirecektir. Anlaşmalı davalarda tarafların velayet dahil her konuda anlaşmaya vardıkları ifade edilir. Ancak anlaşma olmaması durumunda çekişmeli davada boşanma nedenlerinden ve taleplerden açıkça bahsedilmesi gerekecektir. Bu yönüyle her iki davanın da birbirinden farklı şekilde değerlendirilerek buna göre taleplerin dilekçe ile aile mahkemelerine iletilmesi gerekecektir. Boşanma karar veren çiftlerin son altı ay içinde birlikte kaldıkları veya davalının ya da davacının ikametgahının olduğu yerin mahkemesine hitaben dilekçenin yazılması gerekmektedir.

Boşanma Dilekçesi Ücreti Ne Kadar?

Boşanma dilekçesi ücreti birçok farklı değişkene göre belirlenecektir. Boşanma davasının temel gider kalemleri arasında yer alan dilekçe ücreti de dilekçenin hazırlanmasına katkı sağlayan kişilere göre değişiklik gösterecektir. Anlaşmalı ve çekişmeli olup olmadığına göre avukatınız tarafından söz konusu dilekçelerin ve dava açma işlemlerinin gerçekleştirilmesi mümkündür. Ücretlerin de bu unsurlara göre değişlik göstermesi mümkündür. Boşanma dilekçe örneği incelenerek tüm detayların belirlenmesi mümkündür.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçesi örneği incelendiğinde taleplerin istenen şekilde belirlenememesi ve belirli temellerde eksiklerin yer alması nedeniyle dava sürecinin uzamasına neden olmaktadır. Bu nedenle mutlaka uzmanlar tarafından söz konusu dilekçenin hazırlanması gerekecektir.

Anlaşmalı boşanma dava dilekçesi ve kısa ve matbu formda hazırlanmalıdır. Bu dilekçede temel unsur ise her iki tarafında boşanma sonrasında yaşanacaklara ilişkin her ikisinin de imzanın olduğu bir protokolün bulunması olacaktır. Boşanma protokolünde imzası olan tarafların boşanma sonrasında maddi ve manevi tüm unsurları kabul ettikleri ve anlaştıkları belirlenir.

Çekişmeli Boşanma Dilekçe Örneği

Çekişmeli boşanma davası dilekçesi anlaşmalı davalara göre çok daha karmaşıktır. Bu davalar için boşanmaya neden olan hukuki unsurun neler olduğunun tek tek açıklanması gerekir. Kanunlar kapsamında boşanma sebeplerine dilekçede yer verilmesi gerekecektir. Şiddetli geçimsizlik, hayata kast etmek, evlilik birliğinin sonlanmasına neden olan diğer sebepler başta olmak üzere tüm unsurlar boşanma dilekçe örneği kapsamında belirlenmelidir.

https://kucukokka.av.tr/konya-bosanma-avukati/

Yorum yapın

İletişim Bilgileri

Akabe Mah. Yeniceler Cad. My Office A2 Giriş No: 408 Karatay/KONYA

Call Now Button
mersin avukat Tunc sudi tol Palma hukuk Avukat Naci özkan Avukat Hakan mert Kayakocvib Eskişehir boşanma avukatı