Boşanma Davasında Telefon Kayıtları İstenir Mi ?

Mahkeme kararıyla telefon dökümü istenmesi birçok davada sık rastlanan bir durumdur. Ancak aile mahkemesi tarafından boşanma davasında cep telefonu ile yapılan görüşmelerin kayıtları, sesli ya da metin halinde dökümünün GSM firmasından talep edilmesi mümkün değildir. Böyle bir talep ile aile mahkemesine gidilmesi halinde talep reddedilir. Söz konusu talebin kabul edilmesi halinde dahi geçmişe dönük olarak operatör tarafından kullanıcıların görüşmelerini kaydetmesi, dinlemesi veya üçüncü kişiler ile paylaşması da suç teşkil edebilir. Boşanma davasında telefon kayıtları istenir mi ? daha detaylı açıklayalım.

Ceza hukuku kapsamında ilgili kanun ve yönetmelikler dikkate alınarak telefon dinlemelerinin yapılması mümkündür. Ancak aile hukuku çerçevesinde bu işlemlerin gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Boşanma davasında telefon kayıtlarının istenmesi için bu konuda sadece belirli konularda talep iletilmesi mümkün olacaktır.

Boşanma Davalarında Geri Dönük Telefon Kayıtları

Geçmişe dönük telefon konuşma kayıtları taraflardan biri tarafından aile mahkemesine boşanma davası kapsamında talep edilmesi durumunda bu talep büyük oranda geri çevrilir. Öte yandan genel anlamda GSM operatör firması tarafından geçmişe dönük kayıt tutulması veya paylaşılması da kanunlara aykırılık teşkil edeceği için konun farklı boyutlar ulaşması mümkündür.

Ancak boşanma davasında mahkeme tarafından telefon kayıtlarına ilişkin istenecek belirli hususlar bulunur. Bunlar:

  • Aranan ve sık görüşülen numaralar,
  • Arama yapılan tarihler ve saatler,
  • Mesaj gönderilen numaralar,
  • Mesaj gönderilen tarih ve saatler vb.

Olarak sıralanabilir. Boşanma davası tarafından sadece bu ve bunlar gibi bilgilerin talep edilmesi mümkündür.

Boşanma Davasında Telefon Dökümleri

Boşanma davasında geriye dönük telefon kayıtları veya anlık kayıtların talep edilmesi mümkün değildir. Aranan ve mesaj gönderilen numaralar ile görüşme saatleri ve tarihleri dışında herhangi bir bilginin paylaşımı mümkün değildir. Aile mahkemesi tarafından ayrıca bu dökümlerin talep edilmesi de mümkün değildir.

İlgili telefon numaraları ile ne kadar sıklıkla görüşüldüğünün ortaya çıkarılması mümkün olsa da içeriğinin bilinmesi mümkün olmayacaktır. Hali hazırda operatör firmaları da bu bilgilerin içeriklerini değil dökümlerini belirli olarak paylaşabilirler. Boşanma davasında telefon kayıtlarının istenmesi farklı şekillerde davaya etki edecektir. Alanında uzman olan avukatlarla iş birliği yapmak istiyorsanız Konya Boşanma Avukatı mızla iletişime geçebilirsiniz.

Boşanma Davasında Mesaj Dökümleri

Mahkeme kararıyla mesaj dökümü aile mahkemesi tarafından tıpkı telefon dökümlerinde olduğu gibi mümkün değildir. İçeriğinin görülmesi mümkün olmasa da yine mesaj atılan tarihler ve saatler ile hangi numaralar ile mesajlaşma gerçekleştirildiğinin istenmesi mümkündür.

Mesajların boşanma davasında delil olarak kullanılmasını sağlamak için mesajın kayıtlı olduğu cep telefonunun mahkemeye sunulması gerekir. Öte yandan bu mesajları gören kişiler tarafından yapılacak tanıklık da yine mesajların içeriği hakkında bilgi verecektir. Delil olarak bu mesajların kullanılması için eşlerin de zaman zaman onay verdikleri de görülmektedir. Bu kayıtların içeriklerinin görüntülenmesi ve paylaşılması mümkün olmayacağı için farklı stratejiler üzerinden boşanma davasının seyrinin değiştirilmesi gerekir.

Boşanma Davasında WhatsApp Kayıtları İstenir Mi?

Boşanma davasında WhatsApp kayıtları tıpkı mesaj (SMS) ve telefon kayıtlarında olduğu gibi içeriğinin talep edilmesi mümkün değildir. Eğer önceden savcılık kararı ile bu kayıtların alınmasına ilişkin bir husus belirlenmemiş ise boşanma davalarında bu kayıtların bir önemi yoktur.

Öte yandan operatörden hangi numaralar ile hangi tarih ve saatlerde görüşme yapıldığı bilgisi talep edilerek işlem yapılması da mümkündür. Boşanma davasında telefon kayıtlarının istenmesi içerik olarak mümkün olmayacaktır. Ne kadar süre ve ne kadar sıklıkla söz konusu numaralar ile görüşme gerçekleştirildiğinin belirlenmesi de birçok yönden boşanma davalarının seyrinin değişmesinde etkili olan önemli bir unsur olarak kabul edilir. SMS, WhatsApp ve telefon kayıtlarının içerikleri istenemeyecektir. Bu yazımızda boşanma davasında telefon kayıtları istenir mi ? detaylı bir şekilde açıkladık. Dilerseniz Boşanma Davası Ne Kadar Sürer adlı yazımıza da bakabilirsiniz.

“Boşanma Davasında Telefon Kayıtları İstenir Mi ?” üzerine bir yorum

  1. Eşimle ayrilsli 13 ay oldu velayet bende ve eski eşim bana velayet davasi açtı.suan görüştüğüm biri var fakat bu kişi evliyken hayatimdaydi.velayet davasında eskiye ait tlf dokumlerimi istetmis bakılır mi.

    Yanıtla

Yorum yapın

İletişim Bilgileri

Akabe Mah. Yeniceler Cad. My Office A2 Giriş No: 408 Karatay/KONYA

Call Now Button
mersin avukat Tunc sudi tol Palma hukuk Avukat Naci özkan Avukat Hakan mert Kayakocvib Eskişehir boşanma avukatı