Boşanma Davasında Tazminat Ödenmezse Ne Olur ?

Evlilik birlikteliğinin bitmesi ile nafaka dışında tazminat istemi gibi birtakım sonuçlar meydana gelir. Bunlardan biri de maddi manevi tazminat talebidir. Boşanma davası açılan taraf cevap dilekçesi ile beraber maddi tazminat isteğinde bulunarak da karşı dava açabilir. Maddi tazminatın ödenmesi kararı çıktığında ne kadar tazminat ödeneceği kesinleşir. Boşanma davasında tazminat ödenmezse ne olur ? Talep edilen maddi manevi tazminatın ödenmemesinin  icra ile tahsil etme gibi bir yaptırımı  vardır.

Boşanma Davasında Tazminat Ödenmezse Ne Olur ?

Boşanma sonucu zedelenen mevcut ve beklenen menfaat zedelenirse kusurlu olan eşten maddi tazminat isteyebilir. Maddi tazminat hükmünün birtakım şartları vardır.

-Boşanma mahkeme kararı sonucu kesinleşmiş olmalıdır.

 • -Maddi tazminat istenmesi gerekmektedir.
 • -Maddi tazminat talep edilen tarafın evlilik birlikteliğinin sonlanmasında kusuru olmalıdır.
 • -Maddi tazminat isteyen taraf boşanma sürecini gerektiren durumlarda kusurlu bulunmamalıdır.
 • -Boşanma maddi tazminat talep eden tarafın menfaatlerinde zedelenme olmalıdır.
 • -Maddi tazminat tutarı ödeme yapacak tarafın maddi koşullarına uygun olmalıdır.

Manevi tazminat şartları içerisinde kişilik haklarının saldırıya uğraması, tazminat talep eden taraf az kusurlu ya da kusursuz olmalıdır.

Boşanma davaları ile ilgili daha detaylı bilgi için; konya boşanma avukatı sayfamıza gözatınız.

Boşanma davasında tazminat ödenmezse ne olur diye düşünüldüğünde karşı tarafın maddi , manevi tazminat  alacağını tahsil etmek için icra takibinde bulunması ile  sonuçlanabilir.

Maddi tazminat talebinde karşı tarafın maddi anlamda sıkıntı yaşayacağının kabul edilmesi ve tazminat talep edilen tarafın kusurunun ispatlanması gerekmektedir. Ayrıca tazminat talep eden tarafın kusursuz ya da az kusurlu olduğunun ispatı da gerekecektir. Sonuç olarak boşanma aşamasında her iki tarafta maddi tazminat talep edebilir.

Boşanma davasında tazminat ödenmezse ne olur ? Maddi manevi tazminatın ödenmemesi durumunda haciz yolu ile tahsili yoluna gidilecektir. Karşı tarafın icra takibi başlatması sonucu icra masrafı, avukatlık ve vekalet ücretleri ile beraber ödenecek olan meblağ artacaktır.

Maddi tazminat bir seferde ödenir, tazminat direk olarak karşı tarafa ödeneceği gibi karşı tarafın avukatına da ödenebilir.

Maddi Tazminat Davasını Ne Zaman Açabilirim?

Maddi tazminat boşanma esnasında istenileceği gibi boşandıktan sonra da maddi tazminat davası açılabilir. Maddi tazminatı kusurlu olan eşten talep edilen tazminat olarak da adlandırabiliriz. Boşanma davası sonucu talep edilecek maddi tazminat için ayrı bir dava açılır. Tarafların boşanmış olması gerekir, dava esnasında maddi tazminat talebi değerlendirilebileceği gibi incelenmek üzere dava sonuna da bırakılabilir. Mutlaka maddi tazminat talebi gereklidir bu talep olmadan mahkeme kendiliğince karar veremez. Maddi menfaatin zedelenmesi ise eşin evli iken içinde bulunduğu maddi koşulları kaybetmesi, evlilik sonrası yeni bir yaşam için maddi destek gerekmesi gibi durumlardır. Boşanma davasında tazminat ödenmezse ne olur ? Maddi yararı zedelenen taraf düşünüldüğü için maddi tazminat kararı sonucu ödenmezse icra yolu ile tahsil edilir.

Maddi tazminat belirlenirken eşlerin ne kadar kusurlu oldukları, evli kalma süreleri dikkate alınır, evli kalma sürelerine göre maddi tazminat miktarı değişebilir. Bunun yanı sıra eşlerin mali durumları mutlaka dikkate alınmalıdır. Boşanma davasında tazminat ödenmezse ne olur diye düşünüldüğünde icra takibi ile alınabilir ve avukatlık ücretleri ve faiz işleyerek alınacak maddi tazminat miktarı artar. İcra takibi başlamadan karşı tarafa maddi tazminatın ödenmesi iyi olacaktır.

Maddi tazminat için bir zaman aşımı süresi mevcuttur. Boşanma gerçekleştikten sonra 1 sene içerisinde gerçekleşmesi gerekmektedir. Maddi tazminat karşı tarafın evlenmesi, maddi sıkıntının ortadan kalkması, taraflardan birinin vefatı sonucu ortadan kalkacaktır. Tarafların maddi durumlarındaki değişmeye bağlı olarak maddi tazminat miktarı artırılıp, azaltılabilir. Boşanmanın kesinleşmesinden sonra istenilmesi durumunda yasal faize hükmedilebilir. Karar kesinleştikten sonra karar verilen bedel üzerinden yasal faiz işletilir. Maddi tazminatı karşı tarafa ödeyebileceğiniz gibi ahzu kabz yetkisi bulunuyor ise karşı tarafın avukatına da ödeyebilirsiniz.

https://kucukokka.av.tr/konya-bosanma-avukati/

“Boşanma Davasında Tazminat Ödenmezse Ne Olur ?” üzerine 9 yorum

 1. Bizim evliliği iz 1 temmuz 2020de bitti yalnız davayı kadın açtı ancak mahkeme sırasında ben maddi ve manevi tazminat talebinde bulunmadım avukatım olmadığı için ancak şu oldu mahkeme eşimin beni aldattığını ıspatladığım için kadını ağır kusurlu buldu ben şu an bu kadından nafaka, maddi tazminat, ve manevi tazminat isteyebilirmiyim? Ve şuan 2 tane kız çocuğumuda yaşları küçük olduğu için ağır kusurlu kadına verdi cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
 2. Boşanma davamdan eşim kusurlu ama tazminat istedim.evlenmeden önceki bir evi vardi .o evi tazminat odicemd diye satabilir mi yada Bi yakının üstüne alabilir mi.karsi tarafin kol lifleri koptu 2 yıl önce ameliyat oldu ve çalışmıyor nafaka tazminat ödememek için ameliyatın arkasına saklanıyor.bu durumda ne yapabilirim şimdiden çok teşekkürler

  Yanıtla
 3. Merhaba,eski eşi tarafindan kocama bosanma davasinda boşanma tazminati bağlanmıştır.tazminat ,,mahkeme masrafları ,icra vs. Benim üzerime olan işletmem ve malımdan alabilir mi?

  Yanıtla
 4. Merhaba evli olduğum kişi bir başkasıyla beni aldatarak ihanet etti. 11 ve 6 yaşında müşterek iki kız çocuğum var maddi ve manevi tazminatta bulundum. Ve çocuklarımın velayetinide istedim. Yaşları küçükte olsa çocuklarımın velayetini alabilir miyim. Eğer karşı taraf istediğim maddi manevi tazminatı ödeyemeyecek bir durumunun olduğu mahkemece kanaat getirilirse sonuç ne olur teşekkürler.

  Yanıtla
 5. İyi günler 6 yıl önce mahkeme bana maddi manevi ve eşya parası olarak 35 bin tazminat kazandım. Kazandığım günden belli eski eşim sigortasını kestirdi ve hala sigortasız. 1 ay önce yeni evlilik yaptım. Tazminatı nasıl alabilirim yada alabilirmiyim. Cevaplarsanız çok sevinirim

  Yanıtla
 6. İki sene önce anlaşmalı olarak bosandim mahkemede 2 sene sonra ödemek şartıyla 40 grm altin vereceğini söyledi karar kesinleştiği tarih itibariyle iki sene doldu ve ödemedi ben bu süreçte başka biriyle evlendim bu hakkım kaybolmuş olurmu olmazsa bu verilen altını nasıl alabilirim ödeme taraftarı degil

  Yanıtla
  • Merhaba,
   Danışmalık Hizmetimiz 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu uyarınca ücretlidir.
   Ücretler ve diğer hususlarla ilgili ayrıntılı bilgi almak için mesai saatleri içerisinde 0551 081 77 10 numaralı hattan bizlere ulaşabilirsiniz.

   Yanıtla

Yorum yapın

Avcılar Avukatlık ve Hukuki Danışmanlık Almak İçin Lütfen İletişime Geçiniz.

Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E5 Yanyol Cd. Ataköy Towers A Blok No:109 AVCILAR / BAKIRKÖY / İSTANBUL

Call Now Button
ankara en iyi ingilizce kursu Avukat Tunc sudi tol Palma hukuk Avukat Ceyhun guvel Avukat Naci özkan Avukat Hakan mert Avukat Merve kolman Prodor Mustafa Kök Kayakocvib