Araç Değer Kaybı Avukat Ücreti

Araç Değer Kaybı Avukat Ücreti, Araç Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır?; Avukatlar, Türkiye Barolar Birliğinin her yıl yayınladığı ücret tarifesine bağlı kalarak işlerini sürdürmektedirler. Avukat ile müvekkil arasındaki sözleşme yayınlanan bu maktu tarifeden farklı ama bu tarifede belirtilen asgari ücretten daha az olmaması şartıyla başka bir ücret kararlaştırılması mümkündür. Avukatlık ücretinin tam olarak belirlenebilmesi için öncelikle bir avukata olayın anlatılması gerekmektedir. Bu durumda öncelikle avukata ödemesi gereken danışmanlık ücreti ilk 1 saate kadar 1200 TL ve takip eden her saat için 700 TL’dir. Bunun haricinde kişi dava açmak isteğinde ise Araç Değer Kaybı davası Asliye Ticaret Mahkemesinde görülecektir. Asliye Ticaret Mahkemelerinde açılan davalar için geçerli olan 9200 TL bir dava vekalet ücreti söz konusu olacaktır.

Araç Değer Kaybı Avukat Ücretini Kim Öder?

Türk hukuk sisteminde yargılama giderleri davada haksız çıkan taraftan alınmasına karar verilir. Yargılama giderlerinin kapsamına avukat vekalet ücreti de dahil olduğundan araç değer kaybı avukat ücreti de davada haksız çıkan taraftan alınması uygulama alanı bulacaktır. Zira avukat vekâlet ücreti de bu durumda davada haksız çıkan tarafça ödenmesi gereken bir yargılama gideri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Değer Kaybı Ücreti Ne Kadar?

Araç değer kaybı ücretinin nasıl hesaplanacağı mevcut uygulamamızda Yargıtay içtihatları ile her gün gelişen bir olgudur. Araç değer kaybı tanımı aracın trafik kazası sonucu hasara uğramasından önce ve tamir edildikten sonra aradaki 2. el piyasasında olan değer farkı olarak tanımlanmaktadır. Kazaya karışan araçtaki değer kaybı hesap edilirken;

  1. ARACIN YAŞI
  2. ARACIN MARKASI
  3. ARACIN MODELİ
  4. ARACIN DAHA ÖNCE KAZA GEÇİRİP GEÇİRMEDİĞİ vb…

Araç Değer Kaybı Noter Vekâlet Ücreti

Araç Değer Kaybı Davası için Noter Vekâlet Ücreti her yıl yeniden yayınlanan noter ücret tarifesine göre değişkenlik gösterir. 2023 yılında avukat vekâletnamesi için noter ücreti 490 TL olmuş ve bu miktar tüm noter masraflarının toplamıdır.

Araç Değer Kaybı İçin Vekâlet Verilir mi?

Araç değer kaybı davası açmak için avukatlara vekâlet verilmesi iyi olur. Piyasada araç değer kaybı danışmanı olarak çalışan kişiler de bulunmaktadır fakat avukat olmayan bu kişiler için vekâletname hazırlanamaz. Araç değer kaybı konusunda yüzeysel bilgilerini mağdur kişilere aktarmaya çalışarak bir nevi bu kişilerden yararlanmaya çalışarak, bu kişilerin dosyalarını takip edeceklerini bildirirler. Avukatlık kanununa göre kişiler, sadece avukatlık ruhsatına sahip kişiler tarafından mahkemelerde temsil edilebilir Araç değer kaybı davası için vekâletnamenizi uzman avukatlara verebilirsiniz. Uzman avukatlar dosyalarınızın tüm hukuki boyutlarını inceleyerek sizin için uygulanması gereken hukuki yolu bulacaktır. Avukatlar için noterden çıkartılan vekâletnameler ile araç değer kaybı davasındaki tüm süreçleri takip eder ve hak kaybına uğramanıza engel olurlar. Avukatlara vekâletname vererek araç değer kaybı dava sürecindeki tüm hukuki konular ile ilgili sorumluluğu avukatlara devredebilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Vekâlet Ücreti Ne Kadar?

Araç değer kaybı davalarında, müvekkil ile avukat arasında yapılan avukat ücreti de bulunmaktadır. Avukat vekâlet ücretleri müvekkiller ve avukatlar arasında yapılan avukatlık ücret tarifesine göre yapılan sözleşmeler ile belirlenmektedir. Avukatlar, avukatlık kanuna göre Türkiye barolar birliğinin yıllık olarak belirlediği asgari ücret tarifesinin altında dava alamazlar. Bu tarifede belirlenen rakamlar avukatların en az alabileceği vekâlet ücretini belirler.

Asliye ticaret mahkemelerinde görülen davalar için güncel tarife ile asgari 9200 TL avukat vekalet ücreti belirlenebilir. Vekalet ücretinin yanında ayrıca dava harcı ve masraflar gibi araç değer kaybı davası için düşünülmesi gereken ekstra masraflar da yer alır. Avukatlar vekâlet ücretlerini davayı açarken, dava sürecinde veya dava sonunda talep edebilir. Avukatlar dava için gerekli masrafları almadan davayla ilgili bir işlem yapmak zorunda değildir. Müvekkil ile yapılan avukatlık sözleşmesine göre vekâlet ücreti ödemesi gerçekleşir.

Araç Değer Kaybı Avukat Ücreti, konulu yazımızın sonuna gelirken; Avcılar Araç Değer Kaybı Avukatı olarak da hizmet veren avukatlık büromuz araç kazası sonrası oluşabilecek hukuki konularda kişilerin bilgi alabilmesine olanak tanımaktadır. Ayrıca deneyimli avukatlarımız tarafından hukuki süreçlerin itinayla takibinin gerçekleştirilmesi ile, araç değer kaybı konuları hukuki alanda çözümlenerek sonuca bağlanabilmektedir.

Yorum yapın

Avcılar Avukatlık ve Hukuki Danışmanlık Almak İçin Lütfen İletişime Geçiniz.

Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E5 Yanyol Cd. Ataköy Towers A Blok No:109 AVCILAR / BAKIRKÖY / İSTANBUL

Call Now Button
ankara en iyi ingilizce kursu Avukat Tunc sudi tol Palma hukuk Avukat Ceyhun guvel Avukat Naci özkan Avukat Hakan mert Avukat Merve kolman Prodor Mustafa Kök Kayakocvib