Alkollü Araç Kullanma Cezası

Trafik kazalarının yol açtığı etkiler ülkemizde olduğu kadar Dünya genelinde de can, mal kayıplarının yanı sıra psikolojik boyuttadır. Trafik kazalarına yol açan nedenleri ortadan kaldırmak için çeşitli tedbirler alınmasına rağmen problemin kesin bir çözümüne ulaşılabilmiş değildir. Trafik kazalarına sebep olan nedenlerden biri de alkollü araç kullanımıdır. Alkollü Araç Kullanma Cezası sürücülere uygulanan yaptırımlardan biridir. Günümüzde insanlar ulaşım ihtiyaçlarını çeşitli biçimlerde karşılamaktadırlar. Havayolu, denizyolu ya da tren yolu seçenekleri mevcut olmasına rağmen yoğun olarak kullanılan karayolu seçeneğidir.

Alkollü Araç Kullanma Cezası

Karayollarının yoğun talep görmesi bu konuya yönelik olarak karşılaşılacak ciddi problemlerin arasına trafik kazalarını sokmaktadır. Sonuçları açısından değerlendirildiğinde trafik kazaları maddi ve manevi birçok kayba yol açmaktadır. Kazaların ölümle sonuçlanma ihtimali, yaşanan problemin büyüklüğünü de arttırmaktadır. Trafik kazaları çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşabilmektedir. Dünya genelinde ciddi bir sorun olan trafik kazaları sebebiyle her yıl yaklaşık olarak 1milyondan fazla kişinin öldüğü tahminler arasındadır. Trafik kazalarına neden olan sebeplerden biri de alkollü araç kullanımı olmaktadır. Alkollü Kullanma Cezası ise bu tür durumlarda sürücülerin karşısına çıkan yaptırımlardan biridir.

Alkollü Araç Kullanma Cezası 2022

Trafik kazalarının yol açtığı ölüm ve yaralanmalar toplumsal boyutta önem kazanmaktadır. Trafik kazalarının oranındaki azalmanın en belirgin sebebi ise ülkelerin gelişmişlik düzeyinin yüksek olmasıdır. Az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde trafik kazalarına daha fazla rastlanmakta ve sonuçları da bu nispette ağır olmaktadır. Kazaları önleme yöntemleri arasında ise şunlar yer almaktadır:

  • Araçları güvenli şekilde üretmek
  • Yolların güvenliğini sağlamak
  • Kişileri eğitmek
  • Denetim ve ceza uygulamaları

Alkollü Araç Kullanma Cezası ilk sefer için 1228TL, ikinci defa uygulandığında 1539 TL’dir. Üçüncü seferde ve sonrasında ise 2473 TL ceza uygulaması söz konusudur. Para cezasına ilaveten sürücünün ehliyetine de el konulmaktadır. Ehliyetine 2 yıl süreyle el konduğunda sürücü bir eğitime katılmakla yükümlü olacaktır. Kişinin ehliyetine el konma işlemi 3.kez ve daha fazlası ise kendisine psikolojik test uygulanmaktadır.

Alkollü Araç Kullanma Cezası Affı

Karayolları Trafik Kanunu uyarınca alkollü araç kullanımı yasaktır. Trafik denetimlerinde ya da kaza sırasında sürücünün alkollü olduğu yapılan tetkik sonucunda anlaşılabilmektedir.  Teknik cihazla yapılan ölçüme itiraz edilmesi durumunda ise sağlık kuruluşunda kan değerleri üzerinden test yapılabilmektedir. Sürücü yasada belirlenen değerleri aşmış ise kendisine yaptırımlar uygulanacaktır. Alkollü Araç Kullanımı için af söz konusu değildir. Kişi yaptığı ihlaller karşısında para cezasını ödemekle yükümlüdür. Ehliyetine de bu süreçte el konulacaktır. Ehliyetine el konma süresi ise 6 ay ile 5 yıl arasında değişmektedir.

Alkollü Araç Kullanma Cezası Mahkeme

Sürücüye verilen cezalar idari para cezası kapsamında değerlendirildiği için hapse dönüşmesi söz konusu olmamaktadır. Alkollü Araç Kullanımının Cezası konusunu merak edenlerin bilmesi gerekenlerden biri de idari para cezası ve ehliyete el konulmasına itiraz edecek olan kişilerin sulh ceza hakimliğine ya da idare mahkemesine baş vurabilecekleridir. Sulh ceza hakimliğine yapılacak cezaya itiraz, tebliğden itibaren 15 gündür. İdare mahkemesine yapılacak itiraz süresi ise 60 gündür. Özel aracı ile 50 promil üstünde alkollü olarak tespit edilen kişilerin idari para cezasının yanında ehliyetine de el konmaktadır. Özel araçların dışındaki motorlu araçlarda ise bu sınır 20 promildir.

Adli para cezasının miktarı her yıl mevcut şartlara göre yeniden belirlenmektedirAlkollü Araç Kullanma Cezası için bilinmesi gereken önemli bir husus da kişinin 100 promili geçmesi durumunda adli para cezasına ilaveten ehliyetine el konulmakta ve yargılama yapılmaktadır. Buradaki yargılama gerekçesi olarak ise trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu sebep gösterilmektedir. Sürücü için açılacak dava kamu davası olacaktır. 100 promil sınırı aşıldığında sürücünün kaçıncı kez alkol sınırını aştığının bir önemi olmamaktadır.

İlginizi çekebilir: Denetimli Serbestlik

Yorum yapın

İletişim Bilgileri

Akabe Mah. Yeniceler Cad. My Office A2 Giriş No: 408 Karatay/KONYA

Call Now Button
mersin avukat mersin avukat adana avukat Avukat Hakan mert izmir avukat libertas hukuk konya avukat istanbul avukat Eskişehir boşanma avukatı