Adli Sicil Kaydı

Adli sicil kaydı uygulamasında mahkeme kararı uyarınca alınan kararların kaydedilmesi söz konusudur. Sabıka kaydı olarak da adlandırılan bu tür bir yöntemde kişinin işlemiş olduğu suçun kayıt altına alınması söz konusudur. Böyle bir kaydın tutulabilmesi için gerekli olan koşullar vardır. Bu koşulların başında ise mahkeme kaydının kesinleşmiş olması gelmektedir. Kişi bir suç işlediğinde mahkemesi görülür. Mahkemenin vereceği karar doğrultusunda bir cezaya hükmedilir ya da güvenlik tedbiri uygulanır. Bu durumu sağlayan koşul ise mahkeme kararının kesinleşmiş olmasıdır. Kişinin almış olduğu tüm ceza ve güvenlik tedbirleri adli sicile işlenirken, mahkeme kararı hükmünün açıklanmasına yönelik geri bırakılma durumu söz konusu olduğunda bu adli sicile işlenmemektedir.

Adli Sicil Kaydı

Adli Sicil Kaydı adı verilen sabıka kayıtlarına işlenen birçok bilgi söz konusudur. Kişi bir hapis cezası almış ve mahkeme kararı da kesinleşmişse bu durum kayda işlenir. Koşullu salıverilme şartları da adli sicile işlenen bilgiler arasında yer almaktadır. Hükümlü hapis cezasına çarptırılmış ve cezasını tamamlamışsa bu durumda da adli sicile bilgiler işlenecektir. Cezanın ertelenmesi söz konusu olduğunda ve kişi adli para cezasına çarptırıldığında da sabıka kaydına işlenecektir. Hükümlüye yönelik olarak şikâyetten vazgeçme durumları ya da etkin pişmanlıktan yararlanma hakları da işlenen bilgiler arasında yer almaktadır.

Adli Sicil Nereden Alınır ?

Bu belgeler birçok açıdan insanlara gerekli olmaktadır. İş başvurusu sırasında genellikle sabıka kaydı istenmektedir. Çeşitli kurum ya da kuruluşlar bu tür bilgileri kişilerden talep edebilirler. Adliyeler, Adli Sicil Müdürlükleri aracılığı ile bu tür evrakları talep edenlere vermektedir. Kaymakamlıklar da sabıka kaydı alınabilecek mercilerdir. Yurt dışında bulunan bireyler de konsolosluklar aracılığı ile bu tür belgelere ulaşabilmektedirler. Son dönemlerde e-Devlet uygulaması üzerinden de sabıka kaydı almak oldukça basit hale gelmiştir. E-Devlet uygulamasına T.C kimlik numarası ile giriş yapıldıktan sonra şifre girilerek kişisel bilgilere ulaşmak mümkündür. Buradaki uygulamalar aracılığı ile adli sicil de dahil olmak üzere pek çok bilgiye erişilebilir. Sabıka kaydı olarak da isimlendirilen bu kayıtlarda kişinin almış olduğu çeşitli hapis cezasına yönelik kararlar, cezaların ertelenme kararları ya da adli para cezası gibi bilgiler yer almaktadır. Adli sicilde görünmeyecek olan bilgiler ise disiplin suçları, tazyik hapsine yönelik kararların yanı sıra idari para cezalarıdır.

Adli Sicil Arşiv Kaydı

Sabıka kaydı olarak da isimlendirilen Adli Sicil Arşiv Kaydı mahkûmiyet hükümlerinin kaydedildiği belgelerdir. Çeşitli koşullara bağlı olarak bu kayıtların silinmesi mümkün olmaktadır. Kişi öldüğünde ya da bazı koşulları sağladığında adli sicildeki bilgiler silinebilmektedir. İnfazın tamamlanmış olması, denetimli serbestlik şartlarının uygulanması gibi durumlar sabıka kaydının sildirilmesinde etkili olan koşullardır. Arşiv kaydında ise adli sicildeki bilgilerin silinmesi ile kayıt altına alınan bilgiler yer alacaktır. Adli sicil kaydıyla adli sicil arşiv kaydı birbirinden farklıdırlar. Adli sicil arşiv kaydının silinmesi için geçerli olan süre 5 yıl olarak belirlenmiştir.

Adli Sicil Kaydı Sildirme

Adli sicil kaydı sildirme yapılabilmesi mümkündür. Bu durumda geçerli olan bazı durumlar söz konusudur. Ceza ve güvenlik tedbirine yönelik infaz gerçekleşmiş ve hükümlü bu süreyi tamamlamışsa kayıt kendiliğinden silinir. Denetimli serbestlik yasasından yararlanan kişinin tahliyesinin ardından bir gün sonra adli sicilini sildirilebilir. Genel bir af çıktığında bu durum sicil kaydının silinmesine imkân yaratacaktır. Şikâyetten vaz geçildiği durumlarda da kayıtlar silinebilmektedir. Şahıs etkin pişmanlık yasasından yararlandığında ya da zamanaşımının dolması hallerinde de sabıka kaydı silinebilmektedir.

Yorum yapın

İletişim Bilgileri

Akabe Mah. Yeniceler Cad. My Office A2 Giriş No: 408 Karatay/KONYA

Call Now Button
mersin avukat Tunc sudi tol Palma hukuk Avukat Naci özkan Avukat Hakan mert Kayakocvib Eskişehir boşanma avukatı