AÇIK CEZAEVİ NEDİR ?

Ceza infaz kurumları kapalı ve açık olmak üzere ayrılmakta açık cezaevi nedir ? Geçme şartları nerlerdir? Soruları sıklıkla sorulan sorulardır. Hükümlülerin çalıştırılması esasına dayanarak kurulan, dıştan koruma için görevli personeli olmayanve firara yönelik koruma önlemleri olmayan ceza infaz kurumlarına açık cezaevi denilmektedir.

Cezalarının büyük bir kısmını iyi hal ile geçirmiş hükümlülerin kalan son cezalarını sosyal hayata ve çalışma hayatına adapte olabilmeleri için vardır. Açık cezaevlerinde seramik, ahşap, takı dokuma, tarım gibi birçok iş yapılır. Yüksek satış cirolarına sahiptir.

Açık Cezaevi Şartları

Yönetmelikte açık cezaevine geçiş hakkına ne şekilde sahip olunabileceği açıkça ifade edilmiştir. Bunlar; kasıtlı suçlardan üç yıl ya da daha az hapis cezasına mahkûm olan mahkûmlar doğrudan açık cezaevine geçiş hakkına sahiptir. Örneğin; dolandırıcılık, adam yaralama, hürriyeti tehdit, tehdit, mala zarar verme gibi suçlarda mahkûmun aldığı cezanın 3 yıl veya altında olması halinde direk açık cezaevine geçiş hakkı söz konusudur. Cezaları kapalı cezaevlerinin yüksek güvenlikli kısımlarında ya da yüksek güvenlikli cezaevlerinde infaz edilen mahkûmlar, toplam cezalarının 1/3’ünü bu cezaevlerinde “iyi halli” davranışlarla geçirip koşullu olarak salıverilmelerine 3 yıl veya daha az süre kaldığı takdirde açık cezaevine geçiş hakkına sahip olabilirler.

Taksirli suçlarda beş yıl ya da altında bir ceza hükmüne tabi olanlar doğrudan açık cezaevine geçiş hakkına sahip olurlar. Örneğin, iş kazası veya ölümlü trafik kazası sebebiyle 5 yıl veya altında ceza ile hükümlü olanlar doğrudan açık cezaevine geçiş hakkına sahiptir. Hükümlü için adli para cezası verildiği halde adli para cezası ödenmediğinden hapis cezasına çevrilmiş ise söz konusu ceza da doğrudan açık cezaevinde infaz edilmektedir. İcra-İflas Kanunu’nda düzenlenen icra ve iflas suçluları sebebiyle tazyik hapsi hükmüne tabi olanlar da doğrudan açık cezaevine geçiş hakkına sahip olurlar.

Açık Cezaevine Geçiş

Açık cezaevi nedir ? sorusunun cevabını öğrendikten sonra bu cezaevlerine geçiş durumu hakkında bilgi edinmek doğru olacaktır. Açık cezaevine geçiş durumları Açık cezaevine ayrılma yönetmeliğinde belirtilmektedir. Bu yönetmelikte hangi hükümlülerin doğrudan açık cezaevine geçebileceği, kapalı cezaevinde kalan hangi hükümlülerin açık cezaevine geçebileceği ve açık cezaevine geçme hakkı olmayan hükümlülere değinilmiştir.

Açık Cezaevine Ayrılma Yönetmeliği

Bu yönetmelik yalnızca açık cezaevi nedir ? sorusunun cevabına değil, mahkumların doğrudan açık cezaevi kurumlarına geçişlerine, kapalı ceza infaz kurumlarından açık ceza infaz kurumlarına geçmelerine, açık ceza infaz kurumlarının arasındaki nakil işlemlerine ve açık cezaevinden kapalı cezaevine iade durumlarına değinmektedir. İlgili yönetmelik açık ve kapalı ceza infaz kurumları ile çocuk eğitimevlerinde bulunan bütün hükümlüleri kapsamaktadır. Doğrudan açık kuruma alınacak mahkûmlar, kapalı kurumdan açık kuruma alınacak mahkumlar, çocuk eğitimevinden açık kuruma alınacak hükümlüler ayrıntılarıyla belirtilmektedir. Ceza infaz kurumları arası nakil ve geçiş işlemi kararları açıklanmaktadır.

Açık Cezaevi Koşulları

Açık cezaevlerinde hükümlülere çalışmaları karşılığında maaş verilir ve SGK primleri de ödenmektedir. Mahkûmların dört ayda bir, yol izni ile birlikte yedi gün izin süresi vardır. Ücretli telefonla ile serbest bir şekilde görüşme yapabilirler.

İlginizi çekebilir: TCK 103

Yorum yapın

İletişim Bilgileri

Akabe Mah. Yeniceler Cad. My Office A2 Giriş No: 408 Karatay/KONYA

Call Now Button
mersin avukat Tunc sudi tol Palma hukuk Avukat Naci özkan Avukat Hakan mert Kayakocvib Eskişehir boşanma avukatı