Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği

Yönetmelik aracılığı ile hükümlülerin doğrudan açık ceza infaz kurumlarına alınmaları konusunda uygulanacak usul ve esaslar belirlenirken açık ceza infaz kurumları arasındaki nakilleri sırasında ortaya çıkabilecek ihtiyaçları da kapsar. Bunun yanı sıra açık ceza infaz kurumlarından kapalı ceza infaz kurumlarına iadeleri gerektiğinde ya da kapalı ceza infaz kurumlarından açık ceza infaz kurumlarına nakil olacakları zaman bu yönetmeliğe göre hareket edilir. Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği merak edilen bir konudur. Yönetmelik aynı zamanda çocuk eğitim evlerini de kapsamaktadır. Bu yönetmeliğe göre doğrudan açık kuruma alınacak olan hükümlülerin taşıması gereken koşullar şunlardır:

  • Kasıtlı suçlar sebebi ile toplam 3 yıl ya da daha az süreyle hapis cezası alanların açık ceza infaz kurumuna alınabileceği yönetmelikte yer alan hükümler arasındadır. Bu kapsamda ele alınan suçlar terör suçları ve cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar dışındadır. Bu tür suçları işleyenler yönetmelikte yer alan hükümlerden yararlanamaz.
  • Taksirli suçalar nedeni ile beş yıl ve daha az cezaya çarptırılanlar
  • Adli para cezası alıp da bu cezaları hapis cezasına çevrilenler
  • İcra iflas Kanunu gereği tazyik hapsine hükmedilenler

Kapalı cezaevinden açık cezaevine geçebilme koşulları:

  • Aldıkları cezalar toplam 10 yıldan az olan hükümlüler kapalı cezaevinde en az bir ay kalmak ve iyi halli olmak koşuluyla açık cezaevine geçebilmektedir. Bu hükümlülerin koşullu salıverilme süresine 7 yıl ya da daha az kalmış olması gerekir.
  • Aldıkları cezalar 10 yıldan fazla olan hükümlülerin cezalarının onda birini bir cezaevinde tamamlamış olması durumunda iyi halli iseler ve koşullu salıverilme süresine de 7 yıl ve daha az kaldıysa bu hakka sahip olurlar.
  • Bunun yanı sıra bazı hükümlüler açısından uyulması gereken farklı koşullar da olurken müebbet hapse mahkûm olan hükümlünün koşullu salıverilmesi için 5 yıl ya da daha az süresi kaldığında kendisine bu hak verilir.
  • Cezasını yüksek güvenlikli cezaevlerinde geçiren hükümlüler açısından ise cezanın 1/3’ünün tamamlanmış olması ve bu sürenin iyi halli olması istenir. Ayrıca koşullu salıverilme süresine de 3 yıl ve daha az kalmış olmalıdır.

Açık Ceza İnfaz Kurumu Nedir ?

Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği merak edilirken açık ceza infaz kurumu da bir cezaevidir. Bu cezaevinin kapalı kurumlardan farkı iyi halli hükümlülerin toplumla yeniden bağ kurmasına olanak tanımasıdır. Bundan dolayı da cezaevlerinde kalan mahkumlar açısından yarar sağlayıcı bir yöntemdir. Açık ceza evlerinde çeşitli atölyelerin olması nedeni ile hükümlüler burada eğitim alma şansı da yakalar. Bu atölyelerde hükümlüye çeşitli işler ve sanat öğretilir. Ayrıca belli bir süre sonunda hükümlünün dışarıya çıkmasına izin verilirken ailesiyle zaman geçirme şansı yakalar. Bu cezaevlerine geçiş yapabilmesi için hükümlünün gerekli koşulları taşıması zorunludur. Bu yönetmelikte yer alan maddeler direkt olarak kapalı ceza evine girmeden açık cezaevine geçme hakkı olan hükümlüleri tarif ederken aynı zamanda kapalı cezaevinden açığa geçme şartlarını da tanımlar. Kapalı cezaevinde bulunup da koşulları taşıyan hükümlüler de açık cezaevine geçme koşullarına uydukları takdirde bu geçiş mümkün olur. Açık ceza evine geçileceği zaman hükümlüler hakkında verilecek kararlardan biri olan iyi hal durumunu idare ve gözlem kurulu verir. Bunun yanı sıra 10 yıl ve fazla hapis cezasına mahkûm olanların değerlendirmesini Cumhuriyet Başsavcısı gözetiminde idare ve gözlem kurulu ve infaz hakimliği yapar. Bu hükümlüler terör, kasten öldürme, cinsel suçlar, uyuşturucu suçları sebebi ile ceza aldıklarında bu uygulama geçerli olur.

Yorum yapın

İletişim Bilgileri

Akabe Mah. Yeniceler Cad. My Office A2 Giriş No: 408 Karatay/KONYA

Call Now Button
mersin avukat mersin avukat adana avukat Avukat Hakan mert izmir avukat libertas hukuk konya avukat istanbul avukat Eskişehir boşanma avukatı