8500 TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Verir ?

Aile birliğinin bozulması sonucu çocukları ve eşleri koruma amaçlı alınan önlemlerden biri nafakadır. Nafakalar anlaşmalı boşanma davalarında taraflarca belirlenir. Böylece bir nafaka hesaplama durumu söz konusu olmayacaktır. Ancak çekişmeli boşanma davalarında mahkeme nafaka alacaklısına ödenecek tutarı tarafların maddi ve sosyal durumlarını değerlendirerek belirler. 8500 TL maaş alan ne kadar nafaka verir sorusunun cevabını nafaka türlerini göz önünde bulundurarak verebiliriz. Nafaka türleri tedbir, iştirak ve yoksulluk nafakası olarak ayrılır ve hesaplamalarda bu doğrultuda belirlenen ölçütlere göre yapılmaktadır.

Tedbir Nafakası

Tedbir nafakası söz konusu ise boşanma henüz gerçekleşmediğinden belirlenen nafaka miktarı kişinin asgari geçimini sağlayacak düzeyde belirlenir ve boşanma gerçekleşene kadar geçerlidir.

Evlilik birlikteliği sona erdikten sonra nafaka tutarı değişebilmektedir. Eğer ortalama gelir sahibi kişiler arasında bir boşanma davası açılacak ise bu oran yüzde 25 kabul edilir ve 8500 TL maaş alan ne kadar nafaka verir sorusunun cevabı 750 TL olacaktırBu tutar %60 oranına kadar gelir durumu ile bağıntılı olarak yükselebilecektir. Tabii yüksek bir maaş veya çok düşük bir maaş tutarında böyle bir oranlama söz konusu olmayacaktır. Bu durumda tarafların maddi ve sosyal standartları değerlendirilerek nafaka tutarı belirlenir. Evlilik esnasında yaşanılan standarda yakın bir tutar belirlenmesi gerekmektedir.

İştirak nafakası ödenmesi tamamen müşterek çocukların velayetini alan tarafa katkı sağlamak amacı ile çocukların maddi ihtiyaçları göz önünde bulundurularak verilen nafaka türüdür. Çocukların eğitim durumu, genel ihtiyaçları, yaşadıkları sosyal ortam dikkate alınır. Yıllık artış için tüfe, üfe, enflasyon oranları gibi etkenlerle beraber bir değerlendirme yapılarak nafaka miktarında artış sağlanır. Maaş tutarına göre bir hesaplama oranı yoktur, diğer ölçütlerle beraber değerlendirilir.

Yoksulluk Nafakası

Yoksulluk nafakası ödenmesi karar verildiğinde hesaplamada giyinme, barınma, sağlık,  ulaşım, eğitim harcamaları dikkate alınır. Boşanma sonucu yoksulluğa düşme durumu söz konusu olabilecek ve taraflar bunu belirtecektir. Ayrıca nafaka alacaklısının boşanmada kusurunun olmaması gerekmektedir. Eğer nafaka alacaklısının geliri var ise bu miktar nafaka miktarından mahsup edilir. Bu değerlendirmelerden sonra 8500 TL maaş alan ne kadar nafaka verir sorusunun cevabı belli bir meblağ olarak belirtilemeyebilecektir.

Yoksulluk nafakasında en önemli ölçüt tarafların maddi gelirleridir ve her iki tarafında mağdur olmaması dikkate alınır. Çocuk ve ev sorumluluğu ile uzun süre iş hayatına başlayamamaları sebebi ile daha genellikle kadınların talep ettiği bir nafaka türüdür.  

Nafaka tutarları zaman içerisinde değişen ekonomik koşullar neticesinde yetmeyebilir. Bu durumda taraflar nafaka artırım talebinde bulunabilir. Ya da nafaka yükümlüsünün gelirinde meydana gelen olumsuz yönde değişme ile nafaka tutarı düşürülebilir. Nafaka verilmesine karar alındığı  esnada  yıllık artış belirlenmiş olabilir. Böylece belirlenen miktar ne ise yıllık artış ona göre yapılacaktır. Sonradan bir nafaka artış talebine gerek duyulmayacaktır.

8500 TL maaş alan ne kadar nafaka verir diye düşünüldüğünde, anlaşmalı boşanma süreçlerinde nafaka tutarı taraflar arasında belirlenmişken, çekişmeli boşanmalarda bu tutar belirtilen kriterlere göre hesaplanır. Belirli bir oranlama ya da kanunlarla belirtilen bir tutar yoktur.

Tarafların maddi durumu göz önüne alındığında nafaka alacaklısının ailesinin variyetli olması nafaka talep edemeyeceği anlamına gelmez, bakım önceliği her halükarda eşe aittir. Ayrıca yapılacak sosyal faaliyetlerde istenilen nafaka miktarına dahil edilebilir. Yoksulluk nafakası ile ilgili yetkili mahkemeler Aile Mahkemeleri ya da Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ile belirlenen Asliye Hukuk Mahkemeleri’dir.

“8500 TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Verir ?” üzerine 24 yorum

 1. Asgari ücretle çalişmakdayım. Maaşımda borclarımdan dolayi icra var. iştirak nafakası ödemekdeyim. Çalışamadiğım süre zarfı da çok. İşsiz kaliyorum çoğu zaman. 2012 de belirlenen nafaka 300 tl idi. Şuan ne kadar odemem gerekli. Maasimda 1/4 kesinti varken

  Yanıtla
  • Nafaka tutarının belirlenmesinde kişilerin sosyo- ekonomik durumları göz önüne alınmaktadır. Nafaka bağlandığı tarihten itibaren mahkeme kararı ile her yıl genelde ÜFE oranında artış yapılmasına karar verilir. Verilen karar uyarınca ÜFE oranında artış yapılır. Eğer belirlenmemişse değişen şartlara uyarlamak için yeniden nafaka artırım davası açılarak nafaka günümüz şartlarına göre uyarlanır.

   Yanıtla
   • Merhablar 10 yıldır evliyim 7 yaşında oğlum var velayeti Annesinde eşim boşanmak istiyor ve dava açıldı benden 500 tl nafaka ve her yıl 100 tl artirmami istiyor asgari ücretleyim nekadar öderim ve her yıl 100 tl artarmi teşekkürler

    Yanıtla
   • Merhaba bir kişi ayrıldığı eşine çocuklar evli sadece yoksulluk nafakasımı öder.Maaşı 3680 olan kişi 922 tl nafaka ödüyor normalmi.Teşekkür ederim.

    Yanıtla
  • Sevgili Betül.Malum 13 bin lira maaş alan bir devlet memuru çok nadir olsa gerek..Ayrıca anne o çocukları babası evinden getirmediyse eğer baba da evlilik birliği içerisinde yapamadığı babalık görevini bir zahmet ayrıyken yapsın ve ufak hesaplara girmesin artık…Umarim ne demek istediğimi anlamışsındır BETÜL

   Yanıtla
   • 13 bin maaş alan anne değil , baba. memur maaşı alan anne. soruyu anlamadan yaftayı yapıştırmayın. bu arada umarım avukat değilsinizdir, normalde bir avukat da böyle cevap vermez zaten. betül hanım saçma sapan yorum yapılan yerlere soru sorup vakit kaybedeceğinize , avukatınıza danışmanız daha hayırlı olur sizin için.

    Yanıtla
    • Boşanma arefesinde oldugum esim 4000 tl maaş alıyor lakin Bordrosunda isyeri Asgari ücret olarak girmis Öyle görünüyor. Buna göre Nafaka tutarı Bordroda görünen maasa göremi yoksa asıl aldıgı maasa göremi belirlenir. Bunu ben beyan etsem Mahkemece nasıl ve hangisi degerlendirilir ? Lütfen yanıtlarsanız sevinirim

     Yanıtla
     • boşanmak istediğim eşim 4000 tl maaş alıyor lakin Bordrosunda isyeri Asgari ücret olarak girmis Öyle görünüyor. Davamız 4 yıldır sürüyor 2018 yılında işten çıkarıldım oğlum layaşıyorum 1 hakideğiştirdik ve kararımda herhangibir değişiklik yok 7 yaşında vasi taini yapılmak üzere olan bir oğlum var ve dosya karmaşasımı oldu bilmiyorum kayserili olan eşim sivas olarak gösterilip düzenlenmiş benim zihinsel engelli olduğum ve vsi tain hakkı kullanması gerektiğim söylenmiş ben 8 yıllık halk bankası mesubuydum dava karmaşasından ötürü işten çıkarıldığım söylendi Nafaka tutarı Bordroda görünen maasa göre 700 tl olarak belirlendi fakat dava sonucu birtürlü boşandınız olarak sonuç bulmadı büsüreç içerinde sinir krizi geçirip hastane yatmak durumunda kaldım evladım etkilenmeden nasıl hızlı bir sonuç alabilirim

 2. 3000 tl maaş alıyorum eşimle mahkemeliyiz 700 kiram var dogalgaz ve elektirik su faþurası 700 faturalar yol ve yemek parası evin gıdası maaş kalmıyor ne kadar nafaka verilir

  Yanıtla
 3. Merhaba,2012 yılında eşimle anlaşmalı olarak boşandık.Avukat anlaşmaya nafaka arttırım bedeli olarak her yıl %10 oranında zam yapılması maddesi ekledi ve bu yıl için nafaka miktarı 660 tl.Eski eşim devlet memuru ve 5000 tl’den fazla kazanıyor buna göre ilk boşanma kararındaki %10’luk oran değiştirilebilir mi?Ayrıca ben de çalışıyorum ve kendisi yeniden evlendi ve tekrar çocuğu oldu eğer bahse konu olan değişiklik yapılabiliyorsa bu nedenleri gerekçe göstererek arttırım isteğine itiraz edebilir mi?ayrıca eğer mümkünse benim nasıl bir yol izlemem,ne yapmam gerekiyor?Teşekkürler şimdiden.

  Yanıtla
 4. Merhabalar Oğuzhan bey
  Eşimle şiddetli geçimsizlikten boşanma aşamasındayız 1 yaşında çocuğumuz var
  Kendim asgari ücret+ 3000 TL Kira gelirim ile beraber 11.500 TL aylık kazanca sahibim.
  Eşim kamuda eğitim görevlisi 11.500 TL civarında aylık geliri var.
  Benim danışmak istediğim şimdi boşanma davası açsam ekonomik olarak denk olduğumuz için fazla nafaka ücreti çıkma ihtimali artar mı?
  Temmuz 15 te alacağı zammı beklediğimde benden fazla maaş alırsa daha az nafaka ödeme yükümlülüğüm olur mu?
  Takribi olarak ne kadar nafaka öderim? Kira Gelirim aylık gelirime dahil mi sayılır ve hakim genel olarak benden yararlanacakları hangi haklara sahip kılar eşim ve çocuğumu?
  Saygılar
  İyi çalışmalar

  Yanıtla
 5. Selam 2018 yılından itibaren kızıma her ay düzenli nafaka ödüyorum. Kızım 23 yaşında geçen ay devlet memuru olarak atandı. Nafaka ödemem gerekiyormu?

  Yanıtla
 6. 31 yıllık evliyim vede emekliyim 7500 tl maaşım var eşim bana boşanma davası açmış ve benden 7000 tl nafaka istiyo bu sizce mümkünmü ayrıca ben kirada oturuyom kendisinin evi var buna karşın benden alacağı nafaka nekadar olur teşekkür ederim

  Yanıtla
 7. Merhaba. Şuan. Eski eşim ve. Kızıma. Toplamda 800 TL nafaka vermekteyim. Ve kendisi. Çalışıyor. Dava açmış. Ben 8 500 almaktayım. Fiyat nekadar olur sizce.

  Yanıtla
 8. 8500 TL MAAŞ ALIYORUM 3250 TL NAFAKA ÖDÜYORUM SİZCE NORMAL Mİ TABİ BUNA İTİRAZ ETTİM FAZLA VERDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM HAKİMİN

  Yanıtla
 9. Merhaba ben emekli oldum 10 bin tl maaş alıyorum mahkeme buna rağmen bana 6500 tl nafaka bağlamış böyle bir şey mümkün mü dünyada görmedim böyle bir şey

  Yanıtla

Yorum yapın

Avcılar Avukatlık ve Hukuki Danışmanlık Almak İçin Lütfen İletişime Geçiniz.

Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E5 Yanyol Cd. Ataköy Towers A Blok No:109 AVCILAR / BAKIRKÖY / İSTANBUL

Call Now Button
ankara en iyi ingilizce kursu Avukat Tunc sudi tol Palma hukuk Avukat Ceyhun guvel Avukat Naci özkan Avukat Hakan mert Avukat Merve kolman Prodor Mustafa Kök Kayakocvib